Види і різновиди цегли для будівництва котеджу

Різновиди цегли для будівництва котеджу

Практично жодна споруда в нашій країні ось вже багато десятків років не зводиться без використання цегли. Цей надійний і доступний за вартістю матеріал, який виготовляється зі штучного каменю, нині все так само популярний в будівельному виробництві, як і багато років тому.

Переважна частина населення проживає в приватних цегляних будинках, і на власному досвіді переконалася у всіх перевагах стін з цегляної кладки. Подібні конструкції відрізняються надстійкістю до будь-яких атмосферних опадів і несприйнятністю до виникнення цвілі.

Про механічну стійкість цегляної стіни нагадувати зайвий раз не варто, про її міцності і тривалому терміні експлуатації, швидше за все, теж. Крім цього, матеріал несприйнятливий до руйнуючого впливу агресивних середовищ і, що дуже важливо, не складає ніякої екологічної небезпеки для людини.

Завдяки чудовим будівельним показниками облицювальна цегла заслужила належне поширення в середовищі вітчизняних споживачів. В даному випадку мається на увазі саме продукція українського виробника в усьому її різноманітті і різновидах.

Читайте також: У продажу з’явились вироблені на Закарпатті сертифіковані керамічні блоки

Найпопулярнішим видом, як і колись, є одинарна цегла зі стандартними параметрами: висотою 6,5 см, шириною 12 см, довжиною 25 см. Відповідно до показників міцності всю дану продукцію підрозділяють на марки – чим вище число марки, тим більшою міцністю володіє цегла.

Хоча ще десяток років тому ми мали можливість спостерігати цегляні будівлі виключно білого або червоного кольору, сьогодні колористика більш обширна. Різноманітних кольорів і тонів існує кілька десятків, приблизно стільки ж існує і варіантів фактур продукції. Весь цей величезний асортимент в сукупності з чудовими експлуатаційними характеристиками роблять цеглу облицювальну найбільш вигідним будматеріалом в справі зведення житлових заміських будівель.

Різновиди цегли для будівництва котеджу. Основна класифікація цегли залежить від передбачуваного застосування. Наприклад, при створенні фасадів використовується облицювальна цегла. Для зведення якісної споруди необхідно враховувати її різновид. Відповідно до технології виготовлення і природи використовуваних матеріалів виділяють керамічну, клінкерну, силікатну, а також гіперпресовану цеглу.

Клінкерна цегла

Це чудовий будівельний матеріал з масою позитивних експлуатаційних характеристик. Вона стійка до впливу вологи і несприятливих кліматичних умов, забезпечує високу тепло-та звукоізоляцію. Завдяки щільній структурі, мало зношується з часом і практично не забруднюється.

Клінкерна цегла виготовляють з особливих, тугоплавких сортів глини, обпалюючи в спеціальних печах при температурі вище 1000 °С. Завдяки такому способу виробництва матеріал набуває однорідність, міцність і довговічність.

Даний вид універсальний – його можна використовувати в будь-якому вигляді будівництва. З нього зводять нові будівлі, з його допомогою реконструюють старі будови. Клінкерною цеглою прикрашають віконні прорізи, з нього кладуть колони і т.д.

Читайте також: Хітовий клінкер, або найпопулярніші цегляні тенденції

При обробці фасадів використовується особливий фасадний клінкер, в тому числі, глазурований – різнокольоровий. Кольорова клінкерна цегла може бути матовою або з глянцевою поверхнею – це залежить від способу глазурування. І найпростіше готовий клінкер покрити в два шари фарбою потрібного відтінку, а після відправити у піч. Вторинний випал здійснюється при температурі близько 1200 °С, і нанесена фарба щільно спікається з «вихідної» цегляної поверхнею.

Глазурована різнокольорова клінкерна цегла впродовж довгого часу не втрачає яскравості відтінку. Нею викладають, наприклад, фасадні мозаїки.

Керамічна цегла

Другий поширений клас подібних будматеріалів. В даний час практикуються різні способи виготовлення, розвиток інноваційних технологій сприяє появі нових методів. Примітно, що на заводах з однаковим професійним обладнанням глина або вихідна сировина може мати істотні відмінності. Однак незмінною вимогою до використовуваному сировини є його однорідність.

Як правило, для виготовлення такого типу застосовується глина червоного кольору, тому і цегла отримала відповідну назву – «червоний». Рідше використовується глина інших кольорів, залежно від кольору використовуваної глини виходить цегла певного кольору. Практика показує, що при зведенні великих будівельних об’єктів доцільно використовувати цеглу однієї партії внаслідок того, що підібрати аналогічний колір різних партій практично неможливо.

Іноді в процесі будівництва попадається керамічна цегла чорного або гірчичного кольору. Це – шлюб: перепалений або недопалену, який для кладки стін використовувати не можна. При ударі бракований виріб видає глухий звук.

В процесі виробництва можливе додавання у вихідну сировину різних пігментів, що дозволяє отримувати різні кольори. В даний час керамічна цегла, як правило, виготовляється способом пластичного формування.

Читайте також: Топ-10 переваг та особливостей керамічних блоків ТеплоКерам

Оптимальна сировина в такому випадку – глина, що містить до 30% піску. Вміст піску у вихідній сировині запобігає його усадку в процесі укладання. Коли глина певного складу здобута в необхідній кількості, її зволожують паром і ретельно перемішують до отримання пластинчастої, однорідної маси. Така маса застосовується для формування цегли-сирцю.

Слід зазначити, що він спочатку має більший обсяг (приблизно на 10-15%), так як враховується подальша усадка. Сформований сирець відправляють в сушку, де він досягає вологості 6-8%, далі вироби відправляються в піч для випалу, температура в печі становить 1000 °С. Іноді для прискорення процесу горіння використовуються деякі добавки.

Напівсухе та сухе пресування

ceglaЦегла, вироблена способом напівсухого або сухого пресування, як правило, застосовується для створення виробів більш строгих чітких форм, вона характеризується меншою морозостійкістю. Для зазначеного способу виробництва глина (сировина) підбирається відповідно до іншими параметрами.

Так, вологість малопластинчатої ​​глини для сухого пресування становить 7-8%, а для напівсухого пресування – 8-12%. В даному випадку (на відміну від пластичного формування) глина подрібнюється до перетворення в порошок. Отриманий порошок формуєтся в спеціальних пресах і при сильно скороченому часу сушки (напівсухий спосіб) або зовсім без сушіння (сухий спосіб) перетвориться в цеглу-сирець, який далі піддається випалу.

Силікатна цегла

Cкладається на 90% з кварцового піску і на 10% з вапна і різноманітних добавок. Форму надають за допомогою сухої пресовки, а потім, використовуючи температуру 170-200 °С, її піддають водяній парі. З розвитком нових будівельних технологій на ринку будівельних матеріалів з’явилася кольорова обширна гамма силікатної цегли.

silikat

Колірне фарбування силікатної цегли відрізняється від керамічної. Це обумовлено тим, що при забарвленні матеріал додають спочатку в суміш, завдяки чому готовий продукт має однаковий колір по всьому об’єму.

Однак мінуси силікатної цегли – у забороні застосування його, наприклад, при спорудженні будівельного фундаменту або цокольних споруд, тому що тривалий вплив грунтових солей може пошкодити будівельний матеріал. Також він категорично заборонений в будівництві домашніх печей, камінів і труб, так як максимальна температура експлуатації – не вище 550 ° С. Додатково до всього – він важчий інших, що значно зменшує коло застосування.

Гіперпресована цегла

Виробництво гіперпресованої цегли ведеться методом напівсухого стискання. Основою для виготовлення матеріалу виступає роздрібнюваний вапняк, він складає від 82 до 83% готового виробу. Для зчеплення вапняку використовують цемент, приблизно в пропорції 12-15%. Ефектний колір досягається завдяки застосуванню фарбувального пігменту, він присутній приблизно в пропорції 2-3%. Фарбувальними речовинами зазвичай виступають окис заліза.

giperpress

Після ретельного перемішування всіх компонентів приступають до виготовлення. Готова маса завжди однорідна. Як розчинник при виробництві виступає проста вода. Підготовлений склад відправляють під прес. Процес вимагає впливу на матеріал підвищених температур. При цьому дрібні частки суміші як би зварюються між собою, а готовий склад стає набагато щільніше і перетворюється на щільну цеглу.

Суть методу в тому, що при надвисокому тиску структура матеріалу перебудовується і у кінцевого продукту відбувається істотне поліпшення фізичних властивостей. Після пресування піддони з щільно укладеними цеглинами переміщують в наступну камеру, де відбувається пропарювання.

Робоча температура тут становить 70-90 °С. Сушіння триває приблизно 10 годин. Приступати до кладки недавно виробленої цегли можна вже через п’ять діб.

Читайте також: У Львові представлена унікальна колекція клінкерної цегли Röben

Технічні характеристики перевершують параметри традиційної керамічної або силікатної. Його відрізняє підвищена міцність, правильна геометрія розрізів, а також висока стійкість кольору. Беручи до уваги, що вихідною сировиною виступає вапняк, а для фарбування використовуються стійкі природні пігменти, цегла досить довго зберігає свій природній колір. Продукція характеризується екологічною безпекою.

Технологічні норми виробництва передбачаються вміст в пресованій цеглі не менше 8-10% цементу, що в три рази нижче параметрів виробництва вібропресованої цегли, де потрібно від 20-25% цементу.

І все ж пресовані цеглини не позбавлені й певних недоліків. Стандартні розміри продукції 250×120×65 при вазі в 4 кг, що може призводити до усадки фундаменту. Також його відрізняє більш тривалі терміни виготовлення. Характеризуються більш високою теплопровідністю, ніж керамічні або силікатні. Однак всі ці «мінуси» з успіхом нівелюються перевагами цього будматеріалу.

Порожниста і повнотіла цегла

Як правило, всім знайома повнотіла цегла, яка представляє собою брикет з малим об’ємом порожнин (менше 13%), або з повною їх відсутністю. Використовується для будівництва внутрішніх та зовнішніх стін, зведення стовпів, колон та інших конструкцій, які крім власної ваги несуть також додаткове навантаження.

pusto-polno

Вимоги до повнотілої цегли – висока міцність на стиск, вигин, а також морозостійкість. Пористість визначається вбирання їм вологи при зміні погодних умов, а також його теплоізоляційні властивості. Повнотіла цегла не відрізняється високим опором теплопередачі, тому якщо зовнішні стіни виконані з даного матеріалу, то їх, як правило, необхідно додатково утеплювати.

Пустотіла цегла здатна мати до 45% порожнеч від загального обсягу, її вага значно менше, ніж у звичайної, що значною мірою спрощує роботу з матеріалом. Як правило, вона застосовується при кладці перегородок, полегшених зовнішніх стін, а також для заповнення каркасів багатоповерхівок. Порожнечі можуть бути закритими з одного боку і наскрізними, квадратної, круглої або прямокутної форми, в залежності від розташування – горизонтальні і вертикальні.

Читайте також: Правила облицювання стін клінкерною цеглою

Наявність пустот обумовлює економію сировини, необхідного для виготовлення пустотілої цегли (порівняно з виготовленням повнотілої). Саме тому такий тип через його доступну вартості також називають «економічним». Слід зазначити, що наявність замкнутих обсягів сухого повітря сприяє збільшенню теплоізолюючих якостей будматеріалу, тому можна заощадити матеріал, зробивши стіни більш тонкими. При кладці необхідно застосовувати досить густий розчин кладки, який не буде заповнювати порожнечі. В іншому випадку головна перевага цегли буде зведено до нуля.

Властивості цеглин діляться на такі типи:

  • По комплексу фізико-механічних показників: морозостійкість, міцність, водопоглинання. У цій категорії лідируючі позиції займає клінкерна, наступним йде гіперпрессованний облицювальна, і на третьому місці – керамічний. Самого великої уваги для розрахунку міцності і довговічності фасаду зажадає силікатна цегла.
  • За теплотехнічними властивостями. У цій категорії на першому місці – керамічна. Саме вона найкраще буде підтримувати мікроклімат в приміщенні.
  • За навантаженням на фундамент. І знову лідером є керамічна облицювальна. Середні показники мають клінкерна і силікатна. А якщо використовувати гіперпресованний, то навантаження на фасад буде найсильніше.

Читайте також: Керамічні блоки – плюси та мінуси будівництва

Якщо ви збираєтеся облицьовувати вже готову будівлю, обов’язково зверніться за консультацією до фахівців, щоб посилити якнайкраще існуючий фундамент.

При складанні проектно-технічної документації необхідно обов’язково враховувати:

  • Використання клінкерної та керамічної цегли не припускає виконання тонкостінних перегородок, які виконуються кладкою в півцеглини, в зв’язку з наявністю у нього лише однієї лицьової грані. Для отримання стіни товщиною 120 мм з двома лицьовими фасадами рекомендовано використання гіперпересовану цеглу. Досягти такого ж результату можна при виконанні подвійний кладки «американською» цеглою (250×60×65), поєднуючи їх тильними сторонами.
  • Використання гіперпресованої цегли припускає додаткове проведення гідрофобізації готової стіни (просочення гідроізоляційними матеріалами для підвищення міцності структури). Це необхідно для запобігання утворення мікротріщин, що надають руйнівну дію на фасад будівлі, паркану.
  • Використання будь-якого типу «американської» цегли дозволяє виконати економічне зведення фасадів за рахунок його дешевизни щодо інших матеріалів з ​​аналогічними параметрами. За рахунок місткості цього тонкого виду цегли вдвічі знижуються витрати на його транспортування.
  • Виконання індивідуального архітектурного дизайну можливо при використанні фасадних цеглин контрастних відтінків або однотонних цеглин з різною фактурою лицьових граней.