Висоли на лицьовій цеглі: як очистити і захистити кладку

На поверхні цегляних фасадів іноді з’являються висоли – плями і розводи, які виглядають дуже непривабливо, більш того, поступово вони можуть призвести до руйнування стін. Чим швидше взятися за усунення висолів, тим легше буде повернути будівлям респектабельний вигляд. І все ж найкращий спосіб боротьби – запобігання загрозам появи висолів на етапі будівництва будинку.

Поява висолів на поверхнях цегельних фасадів – результат висихання води, яка містить солі у розчиненому вигляді. Як відомо, лицьова керамічна цегла має здатність вбирати вологу. У суху погоду сольовий водний розчин виходить на поверхню кладки і волога випаровується. А ось солі кристалізуються на цеглі, залишаючи значно помітний наліт.

На жаль, висоли не тільки псують вигляд будівлі, але і сприяють руйнуванню конструкції. Солі роз’їдають цеглу, кладка поступово кришиться і вимивається дощем. Крім того, солі кристалізуються і в товщі цегли, що призводить до руйнування кладки зсередини.

висоли на лицьовій цеглі

Замислюватися про проблему висолів варто ще на етапі зведення будинку, а при появі розводів наліт потрібно усунути якнайшвидше.

3 причини появи висолів на лицьовій цеглі

  • Солі зазвичай містяться в кладочному розчині і інколи в цеглі. Особливо сприяють утворенню висолів луги, прискорювачі твердіння і протиморозні добавки у складі цементних сумішей.
  • Солі можуть потрапляти в кладку з опадами та при протіканні даху. У цьому випадку причиною висолів може бути морська сіль та викиди промислових об’єктів.
  • У разі поганої гідроізоляції фундаменту, солі можуть потрапляти в стіни з ґрунту, піднімаючись разом із капілярної вологою.

Що робити при виникненні висолів на цеглі

Видалити висоли з лицьової цегли не завжди просто. Деякі відкладення вдається розчинити простою водою, але все ж частіше доводиться використовувати очищаючі склади.

причини появи висолів на лицьовій цеглі

Важливо, що на різні типи солей діють різні очисники, тому для вибору розчину потрібно визначити хімічний склад висолів. Можна піти двома шляхами – зробити хімічний аналіз висолів або ж підібрати розчин експериментально, очищаючи невеликі ділянки стіни різними засобами.

Засоби проти висолів складаються з поверхнево активних речовин та кислот. Використовувати їх потрібно обережно, через те що ці препарати небезпечні для здоров’я. Слід обов’язково застосовувати засоби індивідуального захисту – окуляри і рукавички.

Читайте також: Зовнішнє оздоблення газобетону лицьовою цеглою

Розведений препарат наносять на стіни щіткою або розпилювачем і, почекавши 10-30 хв., змивають водою. Для грубої очистки підійде щітка з натуральною щетиною або дерев’яний шпатель. Металеві застосування для скобління кладки не використовують.

Профілактика появи висолів на лицьовій цеглі

Ключове значення для захисту від висолів має вибір кладочного розчину. Краще придбати готову суміш, оскільки якість її складових гарантує виробник. А ось розчин, який готується на будівництві, може містити цемент або пластифікатори з сольовими домішками.

захист кладки від появи висолів

Вода для замішування суміші також може містити солі, і нерідко створює проблеми надмірно жорстка вода з нової свердловини або колодязя. До того ж, в принципі, чим більше в розчині води, тим вище ймовірність того, що її вберуть цеглини, тому кладочна суміш повинна бути досить густою.

Важливо враховувати і час зведення будинку. Не слід проводити будівництво в дощовий період, коли висока ймовірність намокання кладки. Особливо це стосується будівель у приморських регіонах і неподалік від промислових об’єктів. Небажано залишати зимувати недобудовану будівлю, також слід правильно виконувати горизонтальну гідроізоляцію фундаменту.

Читайте також: Фасад із цегли: порівняння клінкеру і облицювальної кераміки

Ще один спосіб запобігання від висолів – використання домішок для об’ємної гідрофобізації матеріалів. Ці добавки проти висолів вносять з водою в цементні і бетонні розчини.

Захист кладки від появи висолів

Після завершення будівництва (або очищення і висихання фасаду) кладку варто захистити водовідштовхувальним просоченням – гідрофобізатором. Ці засоби створюють водонепроникний бар’єр у кладці, який буде перешкоджати вимиванню солей.

профілактика появи висолів на лицьовій цеглі

Гідрофобізатори можуть бути рідкими або пастоподібними, на органічному розчиннику або на водній основі. Водорозчинні препарати більш економні, через те що перед використанням їх сильно розводять водою. Проте вони гірше ніж органічні проникають у кладку, але при цьому не потребують сухої поверхні, що важливо при обробці вологих приміщень. А ось органічні засоби гарантують високе просочення, що важливо для цегли.

Слід враховувати, що є паропроникні і паронепроникні гідрофобізатори плівкового типу. Плівкові гідрофобізатори не застосовують, якщо джерело вологи – всередині конструкції (це можливо при поганій гідроізоляції фундаменту). У подібній ситуації рішенням стануть паропроникні гідрофобізатори, наприклад, кремнійорганічні силіконові розчини.

Читайте також: У Львові представлена унікальна колекція клінкерної цегли Röben

Зазвичай гідрофобізатори наносять на суху кладку, яка з часом набуває водовідштовхувальних властивостей, що зберігаються кілька років.

Придбати лицьову керамічну та клінкерну цеглу для фасадів можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.