Фасад із цегли: порівняння клінкеру і облицювальної кераміки

Хоча на ринку є безліч нових стінових матеріалів, цегла все ще залишається на піку популярності. Правда, із звичайної цегли теплий будинок не побудуєш. Але стіни можна звести за сучасною технологією, а цегляний фасад відтворити за допомогою облицювальної керамічної цегли або клінкеру.

Облицювання клінкерною або лицьовою керамічною цеглою робить фасад будівлі солідним, індивідуальним, захищає його від опадів, вітру та механічних пошкоджень. Дво- і тришарові стіни з цегляним фасадом не тільки гарніші, але і надійніші звичайних, вони покращують звуко- і теплоізоляцію, мінімізують коливання температури і вологості повітря усередині приміщення.

Крім того, лицьовою цеглою можна оздоблювати цоколі будинків, а клінкер придатний для облицювання камінів, мощення доріжок та створення малих архітектурних форм. Оскільки ці матеріали мають у складі екологічно чисту сировину і барвники, їх використовують і для оздоблення інтер’єрів. Перевагою є і різноманітність геометричних конфігурацій цегли та чіткість ліній.

двошарова стіна з цегляним фасадом

Але звичайно ж у цьому разі постає питання, якому же матеріалу віддати перевагу – клінкеру або керамічній лицьовій цеглі?

Керамічна облицювальна цегла

Для виготовлення облицювальної цегли (як і клінкерної) випалюють та сушать глину при високих температурах. Лицьова цегла, на відміну від звичайної рядової, має якісну зовнішню поверхню (на якій не має бути відколів та будь-яких дефектів) та ідеальну геометрію. Всі грані матеріалу повинні бути строго перпендикулярні.

На ринку можна зустріти повнотілу і пустотілу лицьову керамічну цеглу. Наявність пустот трохи знижує теплопровідність виробів, проте головне їхнє призначення – зменшення ваги і навантаження на фундамент. За інших рівних характеристик перевагу слід віддавати цеглі з меншим перетином отворів. Це допоможе уникнути перевитрат розчину.

Керамічна облицювальна цегла

Лицьова цегла може мати спеціальну декоративну поверхню, яка буває гладкою або фактурною. Зазвичай декоративною роблять не всю цеглу, а лише ті сторони, які будуть знаходитись зовні, – довгу або коротку бічну.

Читайте також: Зовнішнє оздоблення газобетону лицьовою цеглою

Колір лицьової цегли залежить від технології випалу, складу і кольору глини. Найбільш поширений натуральний цегельний колір, але можна зустріти вироби жовтувато-білого, кремового, коричневого і майже чорного відтінків. Зустрічаються і вишневі, зелені, меланжеві тони.

Фігурна лицьова цегла

 

Керамічна лицьова цегла має мале водопоглинання (від 6 до 12 %), проте це значення перевищує показники клінкеру. Щоб уберегти фасад з керамічної лицьової цегли від руйнування замерзлою водою, його покривають гідрофобізатором (безбарвною рідиною, що створює водовідштовхувальний паропроникний шар) і не використовують для мощення доріжок.

Марка морозостійкості лицьової керамічної цегли – не нижче F25, виріб витримує мінімум 25 циклів заморожування/відтавання без руйнування. Для того щоб цегла витримувала удари і тиск верхніх рядів, потрібне мінімальне значення міцності – 25 МПа.

Читайте також: Хітовий клінкер, або найпопулярніші цегляні тенденції

Стандартні розміри цегли – 250×120×65 мм, зустрічаються також вузька цегла американського формату 250×60×65 мм і європейського стандарту 250×85×65 мм.

Клінкерна цегла

Клінкер – це поліпшений і більш дорогий різновид облицювальної цегли. Якщо керамічну лицьову цеглу виробляють шляхом випалу глини при температурі близько 1000 °C, то для клінкеру використовують тугоплавку глину, яку обпалюють при температурі понад 1200 °C. Це дозволяє отримати монолітний камінь, усередині якого немає небажаних включень і порожнеч.

Міцність клінкеру вище, ніж міцність керамічної лицьової цегли, а водопоглинання не перевищує 4-6 %. Клінкер, як і облицювальну цеглу, роблять повнотілим і пустотілим. Морозостійкість в нього – від F25 до F50 і більше.

yukon_8

Важлива особливість клінкерної цегли – стійкість проти висолів, які з’являються через кристалізацію на поверхні цегли суміші різних хімічних сполук. Через мале водопоглинання для кладки клінкеру застосовують жорсткі розчини із низьким вмістом води.

Читайте такод: Правила облицювання стін клінкерною цеглою

Клінкер не потребує догляду, через те що забруднення не проникають в його структуру і він довго зберігає первозданний вигляд. Під впливом агресивного середовища в ньому не утворюються мікротріщини.

Використання клінкерної цегли

Декоративність клінкеру залежить від виду глини, а також особливостей її обробки і формування. Цей матеріал може бути представлений у широкій колірній гамі – від світло-жовтого відтінку до темно-коричневого і майже чорного. Поверхня цегли може бути гладкою і рельєфною.

До клінкеру не потрібно підходити з міркою плиточника. Вироби можуть бути не схожими один на одного. Наближеність до натурального каменю – ось перевага цього матеріалу. Дві найбільш поширені технології виробництва клінкеру – звичайне екструдування і ексклюзивне ручне формування. А його розміри вписуються в класичну лінійку, але залежно від виробника бувають доволі різними.

Декоративні особливості лицьової цегли

Різноманітність керамічної лицьової і клінкерної цегли не обмежується великою колірною гамою. Існують також спеціальні технології декорування зовнішньої сторони матеріалу.

  • Глазурована цегла. Для отримання гладкої лицьової поверхні, покритої глазур’ю, на обпечену цеглу наносять легкоплавкий склад на основі порошку скла і спеціальних пігментів. Його закріплюють на поверхні матеріалу під час повторного випалу при менш високій температурі. Так отримують вироби з блискучим кольоровим водонепроникним шаром.

Декоративні особливості лицьової цегли

  • Ангобована цегла. Цей спосіб обробки потребує нанесення рідкого складу на основі білої або забарвленої пігментами глини на висушену, але не обпалену цеглу. В результаті випалювання отримують непрозору матову поверхню лицьової цегли того чи іншого кольору.

Фасад будинку можна зробити ексклюзивним не тільки за рахунок різноманітності кольорів і фактур цегли. Нерідко цьому сприяє і різноманіття фігурних елементів, за допомогою яких можна створювати багаторівневі карнизи, напівколони, обробляти торці, кути, віконні прорізи і арки.

Купівля і доставка лицьової цегли

Купувати облицювальну цеглу краще відразу на весь будинок. Таким чином можна не тільки заощадити, але й мати впевненість, що матеріал буде з однієї партії, без відхилень за забарвленням. Крім того, цегла в заводській упаковці розташована так, щоб забезпечити цілісність палет при транспортуванні. Перед відвантаженням потрібно уважно дивитись, щоб упаковка не була пошкоджена і не було слідів зволоження та дефектів.

Купівля і доставка лицьової цегли

Для кріплення палет при транспортуванні використовують стяжні ремені. Знімають цеглу з машин за допомогою вантажозахоплювальних пристроїв – м’яких строп або жорсткої рами. Не рекомендовані стропи зі сталевих канатів, оскільки вони можуть пошкодити цеглу.

Читайте також: У Львові представлена унікальна колекція клінкерної цегли Röben

Важливо також правильне зберігання матеріалу. Якщо передбачається багатоярусне складування, то між рядами потрібно прокладати дерев’яні дошки товщиною від 25 мм як мінімум по 3 штуки на піддон. При зберіганні важливо, щоб на матеріал не потрапляли волога та сніг.

Придбати клінкер та керамічну лицьову цеглу можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.