Укладання керамічної черепиці: кроквяна система, обрешітка та монтаж покрівлі

Зробити дах будинку з керамічної черепиці не так вже й складно. Якщо для монтажу все необхідне передбачене заздалегідь, то саме укладання не вимагає від майстра особливих вмінь. Проте розрахунок і облаштування даху під натуральну черепицю під силу тільки професіоналам.

Від стану даху і якості укладання покрівлі багато в чому залежить стан внутрішніх приміщень. Якщо ви вирішили зробити дах будинку з керамічної черепиці, треба ще етапі проектування врахувати, що цей матеріал у 10 разів важче металочерепиці і в 5 разів масивніше бітумної. В середньому 1 м2 керамічної черепиці важить 40-60 кг, через це в першу чергу необхідно буде посилити крокви.

Облаштування кроквяної системи даху

Кроквяна система – основа всієї конструкції даху. Оскільки крокви спираються на стіни, і, відповідно на фундамент, його міцність теж треба розрахувати правильно. Згідно з чинними нормами, конструкція даху повинна витримувати вагу до 200 кг/м2, незалежно від ваги покрівлі і інших матеріалів (утеплювач, плівки, кріплення і т.д.). Розрахункове навантаження стосується в першу чергу дії снігу і вітру, а також враховує запас міцності (наприклад, вагу людей, що будуть обслуговувати покрівлю).

Облаштування кроквяної системи даху

Якщо ж додати до цього значення ще й вагу покрівлі, то кроквяна система під натуральну черепицю в середньому має витримувати навантаження 250 кг/м2, а це вимагає її посилення на 25%.

Читайте також: Покрівля з черепиці. Вибираємо кращий матеріал для даху котеджу

При будівництві котеджів крокви зазвичай роблять із дерева, наприклад, використовують брус перетином 70×150 мм, який встановлюють з кроком 600-800 мм. Необхідний перетин крокв, довжину бруса і крок, з яким елементи встановлюють на даху, в кожному випадку розраховують індивідуально. Крок крокв залежить також від того, який кут нахилу має дах. При монтажі крокв один кінець бруса спирають на стіну або мауерлат, а інший кріплять до конькового брусу.

Обрешітка для керамічної черепиці

При утепленні даху зверху крокв укладають гідроізоляцію і поздовжньо набивають контробрешітку – бруски перетином 50×50 мм або 60×60 мм. Зсередини підпокрівельного простору між кроквами укладають утеплювач, який закривають пароізоляцією.

Для кожного виду натуральної черепиці виробники вказують граничні значення кута нахилу схилів, яких потрібно дотримуватися. При ухилі схилу менше 22° шар гідроізоляції потрібен в будь-якому разі, оскільки вітер може задувати вологу під черепицю.

Обрешітка для керамічної черепиці

Другий після крокв найважливіший елемент, що вимагає розрахунку, – це обрешітка. Її набивають горизонтально на контробрешітку і поперек крокв. Обрешітку накривають покрівельним матеріалом. Для неї використовують дерев’яний брус з перетином 40×40 мм або 50×50 мм. Нижній ряд обрешітки роблять з дошки шириною 100-140 мм. Відстань між брусками обрешітки визначається видом і розмірами керамічної черепиці. До того ж слід правильно розрахувати число рядів на схилі, щоб під час монтажу не довелося підпилювати глиняні плитки.

Щоб розрахувати крок обрешітки, необхідно знати довжину схилу покрівлі від гребеню до звису, а потім відняти від неї відстань від гребеню до першого бруса обрешітки (зазвичай 30-40 мм), і величину кроку обрешітки на звисі. Це число розбивають на цілу кількість рядів з однаковим кроком. У середньому крок обрешітки складає 310-345 мм, що відповідає довжині черепичин (стандарт – 400 мм) за вирахуванням напуску (55-90 мм). Розмір горизонтальних рейок обрешітки теж розраховують так, щоб в ряду була ціла кількість черепичин. Рейки і керамічна черепиця можуть виступати за краї даху на фронтонах.

Читайте також: 4 дизайнерські варіанти керамічної черепиці для даху котеджу

Крок нижнього ряду обрешітки (зазвичай 320-380 мм) визначають залежно від обраної моделі керамічної черепиці та водостічної системи. Напуск черепиці на водостічну ринву не повинен перевищувати третини діаметра водостоку. Щоб витримати рівність схилу, до нижньої рейки обрешітки прибивають планку, рівну товщині черепиці.

Монтаж керамічної черепиці

Керамічну черепицю зазвичай укладають на дахах, які мають кут нахилу від 22 до 65°, в інших випадках знадобиться використання спеціальних рішень. Монтаж проводять після завершення установки і облицювання димоходів, антен, мансардних вікон і т. ін.

Обрешітка, на яку здійснюється укладання, витримує вагу людини і зручна для переміщення по даху. Проте її не слід навантажувати понад міру, тому підняту на дах натуральну черепицю розкладають невеликими стопками по 5-8 штук.

Перед укладанням необхідно перевірити, що звіси схилів однакові, а площина крокв не має відхилень понад 2,5 мм на 1 м довжини. Укладання починають з правого нижнього кута і просуваються вліво і вгору. Щоб навантаження на крокви було рівномірним, керамічну черепицю монтують на всіх схилах одразу. У більшості видів керамічної черепиці на нижній стороні є спеціальні виступи для кріплення, які дозволяють зачепити плитку за обрешітку і сусідні плитки. Замки мають люфт для переміщення натуральної черепиці на 3-4 мм. Таким чином можна отримати надійне та еластичне покриття, з рухливими елементами, наче луска.

Читайте також: Переваги та особливості керамічної черепиці Creaton

Перший ряд черепиці на карнизному звисі, верхній ряд під гребенем і фронтонні черепиці закріплюють оцинкованими шурупами, цвяхами, спеціальними клямерами і т. ін. На схилах закріплюють або кожну черепицю, або в шаховому порядку, це пов’язано з тим, який ухил покрівлі та яке вітрове навантаження. В цілому прийоми укладання і тип кріплення залежать від моделі натуральної черепиці. Розрізають черепицю відрізною машинкою з диском, який має алмазне напилення.

Монтаж на окремих ділянках

На стику схилів даху виникають хребти або поглиблення (ендови). На хребтах керамічну черепицю монтують на конькову дошку 50×50 мм, а стик плиток закривають підконьковою стрічкою і коньковою черепицею.

На ендовах перш за все роблять глуху опалубку з дощок або фанери, далі прокладають гідроізоляційну плівку з напуском і встановлюють жолоб з алюмінію, і лише потім починають укладання керамічної черепиці покриття.

фасонні або добірні елементи

Крім рядових покрівельних плиток виробники натуральної черепиці пропонують великий вибір інших складових частин для влаштування даху. Так звані фасонні або добірні елементи дозволяють надійно і естетично завершити торцеві частини гребеню, хребта, карнизів, вальм.

До комплекту добірних елементів може входити:

  • конькова черепиця – рядова, початкова, кінцева,
  • половинчаста черепиця,
  • фронтонна (бічна) – ліва і права,
  • снігозупинююча черепиця,
  • вентиляційна – звичайна, підконькова, бічна;
  • черепиця з виходом для комунікацій – вентиляційної труби, електропроводки, антени і т. ін.

Читайте також: Натуральна черепиця Röben Piemont – ідеальне рішення для ремонту даху

Існують також металеві і полімерні добірні елементи – решітки і кронштейни для снігозахисту, конькові і реберні аероелементи, карнизні гребені з вентиляційними отворами, жолоби для ендов, ущільнювачі, противітрові затискачі та ін. Асортимент добірних елементів ширше, коли складніша покрівля, і їхня вартість може скласти 30 % від вартості покриття.

Придбати натуральну черепицю можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.