Зовнішнє облицювання газобетону: навісні вентильовані фасади

Стіну з газоблоків зазвичай обробляють з зовнішнього та внутрішнього боків, і один із дуже популярних варіантів зовнішнього облицювання газоблоків – монтаж навісних вентильованих фасадів.

Товщина стіни з газобетону визначається теплотехнічним розрахунком, виходячи з щільності та теплопровідності газоблоків. При використанні газобетонних блоків меншої товщини, ніж це передбачене нормативами, можливе облаштування додаткового теплозахисту. При цьому навісні вентильовані фасади на стінах з газобетону можна, як обладнати додатковим шаром теплоізоляції, так і використовувати їх без утеплювача.

На сьогодні існує дуже багато сертифікованих фасадних систем, які комплектуються елементами кріплення для газобетону, – кронштейнами, напрямними профілями, додатковими ущільнювачами і фіксаторами для різних типів облицювання. При цьому для приватних будинків може бути цілком достатньо і простої вертикальної (наприклад, дерев’яної) обрешітки з обшивкою сайдингом, вагонкою, дошками або іншими плитковими чи листовими матеріалами.

Читайте також: Утеплення стін. Основні способи теплоізоляції фасадів

Величезна популярність вентильованих фасадів пояснюється можливістю в короткі терміни і практично в будь-яких кліматичних умовах облицювати фасад будівлі, забезпечити йому тепловий захист, високу якість і довговічність.

Кріплення навісного вентильованого фасаду до газоблоків

Навісний вентильований фасад являє собою конструкцію, яка складається з матеріалів облицювання і підоблицювальної конструкції – каркаса. Останній може бути використаний для кріплення шару утеплювача.

Каркас і теплоізоляційні матеріали кріплять до стіни таким чином, щоб між захисно-декоративним покриттям і стіною з газоблоків або утеплювачем залишався повітряний зазор товщиною в 20-30 мм. Він забезпечує вільну циркуляцію повітря, і таким чином виводяться пари вологи з конструкції (газоблоків та утеплювача). Повітряний зазор необхідний для забезпечення вентиляції підоблицювального простору.

Навісний вентильований фасад – це оптимальне рішення для стін із газобетонних блоків, оскільки він не перешкоджає виведенню вологи зі стін і внутрішніх приміщень, накопичення якої в стіні будівлі небажано. Разом з тим наявність вентильованого повітряного зазору виключає застосування горючих утеплювачів, таких як пінополістирол.

Читайте також: Одношарові стіни з газобетону: теплий будинок без містків холоду

Якщо необхідна додаткова теплоізоляція, рекомендується обирати тільки мінераловатні утеплювачі. Зовнішню поверхню мінеральної вати зазвичай захищають вітрозахисною мембраною. Вона, окрім виконання своєї основної функції, запобігає потраплянню вологи ззовні. Вітрозахисна мембрана по суті є звичайною плівкою, але відрізняється здатністю випускати з утеплювача сконденсовану в ньому пару. 

Переваги вентильованих фасадів

  • Гарний зовнішній вигляд і величезні можливості вибору сучасних фасадних матеріалів, форматів і кольорів.
  • Можливість монтажу в будь-який час року. Через відсутність «мокрих» процесів, які необхідні при штукатурних роботах, вентильований фасад на газобетон можна монтувати і при мінусових температурах.
  • Додатковий вентиляційний зазор виступає тепловим буфером між стіною з газоблоків і вулицею, що ще сильніше збільшує показники теплоізоляції.
  • Вентильований фасад забезпечує зменшення витрат на експлуатацію. На відміну від відштукатурених фасадів, навісні вентильовані не потрібно буде з часом оновлювати. Так само, якщо необхідно, вентильований фасад можна відремонтувати: облицювальні плити легко зняти та встановити назад. Крім того, йому потрібен мінімальний догляд.
  • Така конструкція забезпечує ефективне видалення вологи з газоблоків та утеплювача, яка потрапля у них із внутрішніх приміщень.
  • Система універсальна, тому може бути застосована при будь-якій товщині теплоізоляції (за умови її паропроникності не менше, ніж у матеріалу основної кладки – газобетону).

Монтаж і використання навісних вентильованих фасадів

Газоблоки мають чудові характеристики міцності, що дозволяє монтувати анкери для навісних вентильованих фасадів безпосередньо в кладку. Дана система дає змогу економити на складній і дорогій системі кріплення в перекриття. Навісні фасади швидко монтуються на газоблоки.

Першим етапом розміщують анкери в газобетонну кладку, до яких встановлюють кріплення для каркаса і напрямних. Завершальним етапом є встановлення фасадних панелей. Монтаж допускає перерви і зупинки.

Для додаткового утеплення зовнішніх конструкцій із газоблоків між стіною і облицюванням можна встановлювати теплоізоляційний шар. Його необхідність визначається шляхом теплотехнічного розрахунку. В цьому випадку повітряний зазор залишається між облицюванням і теплоізоляцією.

Підоблицювальна конструкція включає в себе кронштейни і напрямні, вона приймає і перерозподіляє навантаження від облицювання і передає їх на основні конструкції каркаса будівлі. При цьому площа перетину кронштейнів безпосередньо впливає на величину коефіцієнта теплотехнічної однорідності шару теплоізоляції (при її наявності) і теплозахисні якості огорожі.

Читайте також: Внутрішнє облицювання газоблоків: вибір та нанесення інтер’єрної штукатурки

Облицювальні матеріали, які застосовуються в складі навісних фасадних систем, можуть відрізнятися залежно від вимог, що пред’являються до будівлі. Використовують плити керамограніту, натурального каменю, фіброцементу, багатопустотні керамічні, різного роду дрібнорозмірні плитки, зокрема які імітують цегельну кладку, а також касети з металів і металокомпозитів. Проте серед приватних забудовників більш затребувані менш дорогі матеріали, такі як вініловий сайдинг, дерев’яна вагонка і т. ін.

Придбати газобетонні блоки та матеріали для зовнішнього облицювання фасадів можна у Львові, вул. Городоцька, 300 («Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17. Тел.: (067) 208-08-03.