Топ-4 види вікон для даху. Похилі, вертикальні і горизонтальні рішення

У сучасних котеджах горище часто переобладнують в житлову мансарду. І тут виникає питання, як освітити внутрішні приміщення, адже класичне вертикальне вікно в торці двосхилого даху не завжди ефективне. Набагато цікавіше обладнати мансарду спеціальними вікнами сучасного типу.

Мансардні вікна дозволяють освітити приміщення найкращим чином. Встановлювати їх можна в дахах практично будь-яких форм, однак вибір типу і розташування вікон залежить не тільки від смаку і питань дизайну. Архітектори та конструктори оперують великим списком вимог до освітлення мансарди.

Від чого залежить вибір вікна для мансарди

Площа і призначення приміщення. Згідно з будівельними нормами, площа скління повинна бути пропорційною площі приміщення в співвідношенні 1:10. Але продавці мансардних вікон при розрахунках рекомендують використовувати більш жорстке співвідношення – 1:8. Це особливо актуально, якщо мансарду використовують, наприклад, як дитячу або вітальню, а не як в спальню або ванну.

Конструкція даху. Це основний фактор, на який орієнтуються. Саме розташування балок і крокв часто визначає кількість, розміщення і розміри вікон. Так, ширину похилого вікна часто обирають, виходячи з величини кроквяного кроку – так, щоб вікно помістилося між кроквяними ногами. Але при цьому в продажу є моделі, які можна монтувати і на кроквах, і на обрешітці.

Дизайн і стиль будинку. Вікна повинні гармонійно вписуватися в архітектуру будинку. Традиційно вважається, що верхні вікна не повинні бути більше нижніх. Тобто мансардні вікна роблять меншого розміру, ніж вікна на повноцінних поверхах. Хоча в сучасних проектах будинків можливі нестандартні рішення.

Географічний напрямок. З точки зору теплоізоляції велике вікно – слабкий елемент теплоізоляції покрівлі, тому орієнтувати його на північ, звідки надходить мінімум тепла і світла, нераціонально. З іншого боку, вікна з південної сторони, навпаки, доведеться захищати від надмірного світла і тепла.

Зручність використання. Потрібно враховувати специфіку та особливості експлуатації приміщень, де будуть розташовані вікна. Так, під дахом обов’язкова наявність нормальної вентиляції, яку в природному режимі забезпечують вікна, адже тепле повітря і пар з усього будинку піднімається вгору. При цьому в одних випадках (наприклад, в спальні) вікна повинні гарантувати приватність, а в інших (в дитячій) – безпеку і недоступність.

Конструктивні типи мансардних вікон

Відштовхуючись від наведених вимог, можна підібрати форму і тип мансардних вікон під потреби конкретного проекту. В основному використовують такі мансардні вікна.

Похилі вікна

Їх встановлюють в дах будь-якого типу і з будь-яким покриттям. Кут нахилу може бути від 15° до 90 °. Кожна модель має свої вимоги до установки, які враховують при виборі. Похилі вікна найкраще підходять для мансард і дозволяють впустити в приміщення на 30-50 % більше світла, ніж вікна інших типів. Тут можливі різні варіанти відкривання стулки вікна. У разі середньоповоротного відкривання рух відбувається навколо центральної горизонтальної осі – стулка повертається так, що одна її частина виступає назовні, а інша – всередину. При підвісному відкриванні вся стулка виявляється зовні. У комбінованому варіанті відкривати вікно можна і середньоповоротним, і підвісним способом.

Вертикальні вікна

Найчастіше використовують дормери (люкарни) – виступаючі надбудови на даху з вертикальним вікном. Цей класичний метод освітлення мансард доцільний тоді, коли дах розташований дуже низько, а кожен дормер додає 1-1,5 м2 корисної площі, де людина може стояти в повний зріст. Але дормери створюють різкі світлові перепади і ускладнюють конструкцію даху. Взимку це може призвести до появи снігових мішків і заледеніння. Існують і антідормери – втоплені в ніші в даху вертикальні вікна. В цьому випадку тіньові ніші ще глибші, але така конструкція виправдана як вихід на терасу або балкон.

Світлові ліхтарі

Частіше представляють собою глухі горизонтальні вікна, проте є і похилі розсувні варіанти. Переважно їх застосовують для освітлення приміщень із високими стелями, а також під плоским або дуже пологим дахом. Щоб захистити зенітні ліхтарі від снігу і граду, над ними зазвичай монтують купол з оргскла, а з внутрішньої сторони – для захисту від сонця – штори на дистанційному керуванні.

Світлові тунелі

Призначені для випадків, коли світло потрібно провести в приміщення в глибині будинку або туди, де вікна не потрібні, – у ванні кімнати, коридори, комори. Світлові тунелі складаються із зовнішнього елемента на даху і внутрішнього – в стелі приміщення. Елементи з’єднані між собою тунелем, який передає розсіяне світло. Світловий тунель забезпечує достатню тепло- і звукоізоляцію і дозволяє економити на електриці. Але приміщення, в яких він встановлений, потрібно обладнати вентиляційними рішеннями, через те що тунель пропускає тільки світло, але не повітря.

Придбати мансардні вікна можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.