Вибираємо водостічну систему: ПВХ або сталь із полімерним покриттям

Монтаж покрівлі зазвичай завершують облаштуванням водостоку. І хоча порівняно з іншими витратами при зведенні будинку витрати на спорудження водостоків не такі істотні, багато забудовників ставляться до цього питання недбало. Проте водостічні системи важливі задля збереження не лише покрівельного покриття, але і фасаду і навіть фундаменту будинку. Зрештою від роботи водостоків залежить довговічність і міцність усієї будівлі.

Сучасна водостічна система – достатньо проста конструкція з мереж труб, жолобів і сполучних елементів. По них дощова і тала вода стікає з даху в зливову каналізацію. Це захищає покрівлю від протікань, фасад і фундамент – від зайвого зволоження і передчасного руйнування, а горища і підвали – від вогкості і підтоплень.

При цьому пропускна спроможність і надійність роботи водостоку визначається не лише якістю монтажу, але і прорахунками, і правильним підбором елементів відповідного розміру і діаметра.

Матеріал водостічної системи

Водостоки роблять із різних матеріалів – полівінілхлориду (ПВХ), оцинкованої сталі, сталі з полімерним покриттям, міді, титан-цинку. Враховуючи вартість, зовнішній вигляд, зручність монтажу та­­­­­ експлуатації, найбільшою популярністю користуються водостічні системи з ПВХ і металу з полімерним покриттям. Ексклюзивні і дорогі водостоки з міді або титан-цинку використовують рідше і тільки для відповідної металевої чи черепичної покрівлі.

Водостоки з ПВХ

Найважливіші переваги порівняно недорогих пластикових водостоків – стійкість до атмосферних і хімічних впливів і, головне, до корозії, а також міцність. Водостоки з ПВХ витримують удари і перепади температур. Від сильних навантажень вони не деформуються, а вигинаються і через деякий час відновлюють форму. Водостоки з ПВХ легкі і зручні для транспортування, а також їх просто монтувати. Вони мають широкий асортимент деталей і елементів, що дозволяє зібрати систему потрібної конфігурації.

Чиатйе також: 4 дизайнерські варіанти керамічної черепиці для даху котеджу

Колірна палітра пластику дає змогу підібрати водостічну систему до будь-якого кольору фасаду і покрівлі. Якісний пластик забарвлений у масі, а не тільки на поверхні, і, відповідно, стійкий до ультрафіолетового випромінювання і не вигорає. За нормальних умов експлуатації пластиковий водостік здатний прослужити 30-50 років.

Єдиний недолік водостоків із ПВХ, який треба враховувати, – лінійне розширення матеріалу, що проявляється при різкому перепаді температур.

З’єднання елементів у водостоках із ПВХ

Пластикові водостоки відрізняються способом з’єднання елементів. Розрізняють клейові і безклейові водостічні ПВХ-системи. У клейових пластикових водостоках частини з’єднуються спеціальним клеєм, а температурне розширення компенсується за рахунок використання розширювальних воронок і рядових елементів. Найбільш надійними вважаються клейові водостічні системи, де з’єднання деталей відбувається на молекулярному рівні.

Читайте також: Покрівля з черепиці. Вибираємо кращий матеріал для даху котеджу

У безклейових водостічних системах деталі стикуються за допомогою сполучних елементів із гумовими ущільнювачами, які і забезпечують компенсацію температурного розширення. Ці водостоки відрізняються тим, що, якщо є потреба, їх легко розібрати і замінити зламану деталь. Однак, з іншого боку, гумові прокладки безклейових водостічних систем іноді вимагають заміни. Найкращу якість і довговічність (10 років і більше) мають прокладки з EPDM-каучуку.

Як вибирати пластикові водостоки

Вибираючипластикові водостоки, враховують товщину матеріалу (вона має бути не менше 2 мм), перевіряють відсутність на деталях тріщин, задирок і вм’ятин. А також переконуються, що всі комплектуючі мають правильну геометрію і рівномірно забарвлені в один колір. Обов’язково треба уточнити, чи дає виробник гарантію на збереження кольору водостоку.

Наприклад, водостічна система з ПВХ Galeco з регульованим кутовим елементом відрізняється не тільки 15-річною гарантією на механічну міцність та 5-річною гарантією на стійкість кольору, а й низкою інших переваг. Серед них слід відзначити інноваційну форму ринви, яка запобігає проливанню води навіть під час сильних опадів. Завдяки загину всередину система меншого розміру справляється з більшою кількістю води ніж у інших виробників. Крім того, завдяки світлій внутрішній частині довгих елементів та властивостям ПВХ система Galeco більш стійка до розширення та перепадів температур. Вона нагрівається на 15% менше, ніж інші. А захисний шар проти ультрафіолету додатково захищає колір від шкідливої дії природніх умов.

Слід відзначити також, що основна рухома система Galeco 130 може монтуватись у комплекті з додатковою міні-системою Galeco 90 (або з Galeco 110). Цей маленький та непримітний водостік використовують для альтанок, навісів, мансардних виступів, еркерів, малих гаражів та балконів.

Металеві водостоки

Традиційно для виготовлення водостоків застосовували метали, і в першу чергу – сталь, оцинковану сталь і жерсть. Проте сьогодні, незважаючи на відносну дешевизну цих водостоків, метали в чистому вигляді практично не використовують.

Сталь схильна до корозії, а цинкове покриття з часом окислюється через кислотні дощі. До того ж сталь має мале теплове розширення і може лопнути або розійтися по швах, а жерсть – доволі м’який матеріал, який боїться ушкоджень: від ударів на ній утворюються вм’ятини. Термін служби подібних металевих водостоків не перевищує 10-15 років.

Читайте також: Яку покрівлю обрати? Натуральна, бітумна, металева черепиця та інші покрівельні матеріали

Набагато частіше застосовують водостоки із сталі з полімерним покриттям. Цей матеріал захищений від корозії, ультрафіолету і перепадів температур, а також здатний витримувати великі навантаження. Міцність сталевої водостічної системи набагато вища, ніж пластикової. Такі водостоки майже не коробляться і менше страждають від льоду, що сповзає з даху. Термін служби сталевих водостічних систем із захистом з ПВХ – до 50 років.

Як і пластикові водостоки, системи з металу з полімерним покриттям можна монтувати на покрівлях будь-якої форми. Широка колірна гамма покриттів дозволяє підібрати найбільш відповідний до дизайну будівлі варіант. Проте треба розуміти, що при ушкодженні зовнішньої плівки матеріал може постраждати від корозії.

galeco_stal-

Як вибирати сталеві водостоки

Вибираючи сталеві водостоки, перевіряють якість пресування допоміжних елементів, оцінюють герметичність швів і пластичність гумових ущільнювачів. А під час монтажу обов’язково перевіряють відсутність вм’ятин, подряпини і інших ушкоджень на трубах і жолобах.

Обираючи сталевий водостік потрібно звернути увагу на сталеву систему Galeco з регульованим кутовим елементом. Тут також слід відзначити інноваційну форму ринви з загином всередину. Глибша форма ринви, порівняно з іншими системами, гарантує більшу продуктивність відведення води. Потрібно звернути увагу і на простоту монтажу цього водостоку. Як і в випадку з ПВХ-системою Galeco, тут спочатку кріпляться кронштейни, а вже після монтажу крапельників можна закладати ринви. При цьому товщина високоякісної сталі (0,6 мм) та повна система захисту ринв і труб з використанням чотирьох захисних шарів та внутрішнього шва труби, гарантує естетичний вигляд та довгу службу без подряпин.

Прорахунок водостоку

Для правильного підбору водостоку враховують два параметри: площу ската даху і площу водовідведення для однієї воронки водостічної системи. Розрахунок площі даху роблять за її проекцією, а площа водовідведення воронки вказана в технічній документації.

Вартість водостічної системи включає ціну не лише жолобів і труб, але й фітингів та інших елементів конструкції. Саме ціна на різноманітні аксесуари часто визначає загальну вартість, а кількість аксесуарів у різних водостічних системах – різна. Тому у будь-якому випадку спочатку треба точно розрахувати параметри даху, висоту будівлі, визначити кількість усіх необхідних елементів, і тільки потім порівнювати прайси.