Вибираємо водостічну систему: ПВХ або сталь із полімерним покриттям

Монтаж покрівлі зазвичай завершують облаштуванням водостоку. І хоча порівняно з іншими витратами при зведенні будинку витрати на спорудження водостоків не такі істотні, багато забудовників ставляться до цього питання недбало. Проте водостічні системи важливі задля збереження не лише покрівельного покриття, але і фасаду і навіть фундаменту будинку. Зрештою від роботи водостоків залежить довговічність і міцність усієї будівлі.

Сучасна водостічна система – достатньо проста конструкція з мереж труб, жолобів і сполучних елементів. По них дощова і тала вода стікає з даху в зливову каналізацію. Це захищає покрівлю від протікань, фасад і фундамент – від зайвого зволоження і передчасного руйнування, а горища і підвали – від вогкості і підтоплень.

При цьому пропускна спроможність і надійність роботи водостоку визначається не лише якістю монтажу, але і прорахунками, і правильним підбором елементів відповідного розміру і діаметра.

Матеріал водостічної системи

Водостоки роблять із різних матеріалів – полівінілхлориду (ПВХ), оцинкованої сталі, сталі з полімерним покриттям, міді, титан-цинку. Враховуючи вартість, зовнішній вигляд, зручність монтажу та­­­­­ експлуатації, найбільшою популярністю користуються водостічні системи з ПВХ і металу з полімерним покриттям. Ексклюзивні і дорогі водостоки з міді або титан-цинку використовують рідше і тільки для відповідної металевої чи черепичної покрівлі.

Водостоки з ПВХ

Найважливіші переваги порівняно недорогих пластикових водостоків – стійкість до атмосферних і хімічних впливів і, головне, до корозії, а також міцність. Водостоки з ПВХ витримують удари і перепади температур. Від сильних навантажень вони не деформуються, а вигинаються і через деякий час відновлюють форму. Водостоки з ПВХ легкі і зручні для транспортування, а також їх просто монтувати. Вони мають широкий асортимент деталей і елементів, що дозволяє зібрати систему потрібної конфігурації.

Чиатйе також: 4 дизайнерські варіанти керамічної черепиці для даху котеджу

Колірна палітра пластику дає змогу підібрати водостічну систему до будь-якого кольору фасаду і покрівлі. Якісний пластик забарвлений у масі, а не тільки на поверхні, і, відповідно, стійкий до ультрафіолетового випромінювання і не вигорає. За нормальних умов експлуатації пластиковий водостік здатний прослужити 30-50 років.

Єдиний недолік водостоків із ПВХ, який треба враховувати, – лінійне розширення матеріалу, що проявляється при різкому перепаді температур.

З’єднання елементів у водостоках із ПВХ

Пластикові водостоки відрізняються способом з’єднання елементів. Розрізняють клейові і безклейові водостічні ПВХ-системи. У клейових пластикових водостоках частини з’єднуються спеціальним клеєм, а температурне розширення компенсується за рахунок використання розширювальних воронок і рядових елементів. Найбільш надійними вважаються клейові водостічні системи, де з’єднання деталей відбувається на молекулярному рівні.

Читайте також: Покрівля з черепиці. Вибираємо кращий матеріал для даху котеджу

У безклейових водостічних системах деталі стикуються за допомогою сполучних елементів із гумовими ущільнювачами, які і забезпечують компенсацію температурного розширення. Ці водостоки відрізняються тим, що, якщо є потреба, їх легко розібрати і замінити зламану деталь. Однак, з іншого боку, гумові прокладки безклейових водостічних систем іноді вимагають заміни. Найкращу якість і довговічність (10 років і більше) мають прокладки з EPDM-каучуку.

Як вибирати пластикові водостоки

Вибираючипластикові водостоки, враховують товщину матеріалу (вона має бути не менше 2 мм), перевіряють відсутність на деталях тріщин, задирок і вм’ятин. А також переконуються, що всі комплектуючі мають правильну геометрію і рівномірно забарвлені в один колір. Обов’язково треба уточнити, чи дає виробник гарантію на збереження кольору водостоку.

Наприклад, водостічна система з ПВХ Galeco з регульованим кутовим елементом відрізняється не тільки 15-річною гарантією на механічну міцність та 5-річною гарантією на стійкість кольору, а й низкою інших переваг. Серед них слід відзначити інноваційну форму ринви, яка запобігає проливанню води навіть під час сильних опадів. Завдяки загину всередину система меншого розміру справляється з більшою кількістю води ніж у інших виробників. Крім того, завдяки світлій внутрішній частині довгих елементів та властивостям ПВХ система Galeco більш стійка до розширення та перепадів температур. Вона нагрівається на 15% менше, ніж інші. А захисний шар проти ультрафіолету додатково захищає колір від шкідливої дії природніх умов.

Слід відзначити також, що основна рухома система Galeco 130 може монтуватись у комплекті з додатковою міні-системою Galeco 90 (або з Galeco 110). Цей маленький та непримітний водостік використовують для альтанок, навісів, мансардних виступів, еркерів, малих гаражів та балконів.

Металеві водостоки

Традиційно для виготовлення водостоків застосовували метали, і в першу чергу – сталь, оцинковану сталь і жерсть. Проте сьогодні, незважаючи на відносну дешевизну цих водостоків, метали в чистому вигляді практично не використовують.

Сталь схильна до корозії, а цинкове покриття з часом окислюється через кислотні дощі. До того ж сталь має мале теплове розширення і може лопнути або розійтися по швах, а жерсть – доволі м’який матеріал, який боїться ушкоджень: від ударів на ній утворюються вм’ятини. Термін служби подібних металевих водостоків не перевищує 10-15 років.

Читайте також: Яку покрівлю обрати? Натуральна, бітумна, металева черепиця та інші покрівельні матеріали

Набагато частіше застосовують водостоки із сталі з полімерним покриттям. Цей матеріал захищений від корозії, ультрафіолету і перепадів температур, а також здатний витримувати великі навантаження. Міцність сталевої водостічної системи набагато вища, ніж пластикової. Такі водостоки майже не коробляться і менше страждають від льоду, що сповзає з даху. Термін служби сталевих водостічних систем із захистом з ПВХ – до 50 років.

Як і пластикові водостоки, системи з металу з полімерним покриттям можна монтувати на покрівлях будь-якої форми. Широка колірна гамма покриттів дозволяє підібрати найбільш відповідний до дизайну будівлі варіант. Проте треба розуміти, що при ушкодженні зовнішньої плівки матеріал може постраждати від корозії.

Як вибирати сталеві водостоки

Вибираючи сталеві водостоки, перевіряють якість пресування допоміжних елементів, оцінюють герметичність швів і пластичність гумових ущільнювачів. А під час монтажу обов’язково перевіряють відсутність вм’ятин, подряпини і інших ушкоджень на трубах і жолобах.

Обираючи сталевий водостік потрібно звернути увагу на сталеву систему Galeco з регульованим кутовим елементом. Тут також слід відзначити інноваційну форму ринви з загином всередину. Глибша форма ринви, порівняно з іншими системами, гарантує більшу продуктивність відведення води. Потрібно звернути увагу і на простоту монтажу цього водостоку. Як і в випадку з ПВХ-системою Galeco, тут спочатку кріпляться кронштейни, а вже після монтажу крапельників можна закладати ринви. При цьому товщина високоякісної сталі (0,6 мм) та повна система захисту ринв і труб з використанням чотирьох захисних шарів та внутрішнього шва труби, гарантує естетичний вигляд та довгу службу без подряпин.

Прорахунок водостоку

Для правильного підбору водостоку враховують два параметри: площу ската даху і площу водовідведення для однієї воронки водостічної системи. Розрахунок площі даху роблять за її проекцією, а площа водовідведення воронки вказана в технічній документації.

Вартість водостічної системи включає ціну не лише жолобів і труб, але й фітингів та інших елементів конструкції. Саме ціна на різноманітні аксесуари часто визначає загальну вартість, а кількість аксесуарів у різних водостічних системах – різна. Тому у будь-якому випадку спочатку треба точно розрахувати параметри даху, висоту будівлі, визначити кількість усіх необхідних елементів, і тільки потім порівнювати прайси.

Придбати пластикові та металеві водостоки можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.