Водостійкий пінополістирол: способи утеплення фундаменту і цоколю будинку

утеплення фундаменту

Базовий принцип будівництва сучасного енергоефективного будинку – дотримання безперервного теплового контура без утворення містків холоду. Це дозволяє звести до мінімуму тепловтрати через будь-які огороджувальні конструкції будівлі. При цьому через фундамент і цоколь будинку може втрачатися до 20-25 % тепла. Тому утеплення фундаменту не менш важливе, ніж утеплення стін.

Якщо зводити фундамент за застарілими методиками без утеплення, через нього в ґрунт буде йти тепло, на вироблення якого була витрачена енергія. І це, в свою чергу, призведе до зростання енергоспоживання і збільшення витрат на опалення.

Тому для підземної і зовнішньої частин фундаменту і цоколю будинку застосовують додаткову теплоізоляцію. Роблять це як за наявності, так і за відсутності підвалу. Це тим більш важливо, що якісне утеплення фундаменту знижує негативний вплив переміщень ґрунту в зимовий період на стійкість будови.

Пінополістирол для підземного утеплення

Матеріал для утеплення фундаменту повинен підходити для тривалої експлуатації в несприятливих умовах. Він має витримувати підвищені навантаження від тиску пучинистого ґрунту, повторення сезонних циклів відтавання і заморожування ґрунту і негативний вплив ґрунтових вод.

утеплення фундаменту

Один із кращих теплоізоляційних матеріалів, який здатний працювати у вологих умовах під землею без зміни своїх властивостей, – це екструдований пінополістирол. За рахунок низької теплопровідності, високої міцності на стиск і мінімального водопоглинання він зберігає свої експлуатаційні характеристики тривалий час (до 50 років).

Читайте також: Екструдований пінопласт: сучасний матеріал для внутрішнього та зовнішнього утеплення

Екструдований пінополістирол стійкий до багатьох хімічних сполук і не піддається шкідливому впливу агресивних речовин, які можуть міститися в ґрунті (наприклад, солі і луги). Також він біологічно нейтральний, не гниє і не пліснявіє.

Утеплення стін фундаменту

Стіни фундаменту – це відносно невеликі конструктивні елементи будинку висотою 50-150 см. Їхні розміри залежать від кількості поверхів, висоти цоколю і типу стін першого поверху. В енергоефективних будинках стіни фундаменту можуть бути дво- і тришаровими.

Найкраще утеплювати фундаментні стінки на глибину 1 м нижче рівня землі, тобто нижче глибини промерзання ґрунту. Фундамент теплоізолюють зовні, через те що за правилами необхідно безперервно з’єднувати утеплювач фундаменту з утеплювачем стін, інакше виникає місток холоду.

Несучі стіни фундаменту найчастіше роблять із бетонних або пустотілих засипних блоків, а також із суцільної цегли або монолітного бетону. Спочатку основу слід очистити від пилу та сміття, за необхідності видаляють стару гідроізоляцію і закладають цементно-піщаним розчином тріщини, раковини і нерівності. Фундамент перед утепленням гідроізолюють.

Читайте також: Утеплення підлоги в приватному будинку. Як теплоізолювати перекриття

Для утеплення застосовують екструдований пінополістирол. Товщину утеплювача (наприклад, 15 см) визначають теплотехнічним розрахунком. За наявності підвалу така товщина дає змогу цілий рік підтримувати в приміщенні температуру 5-10 °C, а також запобігти утворенню конденсату на внутрішніх поверхнях влітку. До стін фундаменту пінополістирол кріплять, наприклад, за допомогою клейкої бітумно-полімерної мастики. Додатково утеплювач можна нічим не захищати, і відразу виконувати зворотну засипку ґрунту.

Особливості утеплення цоколю

Зазвичай утеплення починають від стінок фундаменту і виводять на цоколь. Це найбільш правильний і зручний спосіб, до того ж не переривається контур утеплення. Але іноді, з різних причин, цоколь утеплюють окремо від фундаменту.

Для утеплення цокольного поверху зазвичай використовують метод мокрого зовнішнього утеплення, при якому слідом за гідроізоляцією до поверхні стін приклеюють шар утеплювача – екструдованого пінополістиролу, а потім – армувальну сітку, яку покривають шаром штукатурки.

Особливості утеплення цоколю

Для монтажу пінополістирольних плит слід застосовувати клеї і мастики без розчинників. Якщо використовуються бітумні клеї, плити повинні бути додатково механічно закріплені. Зовнішній шар зі штукатуркою не повинен поєднуватися з вологим ґрунтом. Для цього грунт, який знаходиться нижче рівня землі, вибирають. Штукатурку захищають бітумною мастикою. Після завершення робіт порожнечі заповнюють сумішшю з глини, щебеню та бетонного розчину, поверх якої споруджують бетонне вимощення.

Читайте також: Утеплення мінеральною ватою. Вибір і покупка утеплювача

Утеплювач на цоколі і стіні над ним повинен бути укладений майже на одній лінії. На стику плит під цокольну планку підкладають поліуретанову ущільнювальну стрічку, щоб мінімізувати місток холоду.

Утеплення плитного фундаменту

Зведення будинку на залізобетонній плиті – ефективне і економічне рішення, особливо в разі складних ґрунтово-водних умов. Такий метод облаштування фундаменту особливо актуальний на пухких ґрунтах або ділянках із високим рівнем залягання ґрунтових вод. В останній час стає все більш популярним сучасний вид плитного фундаменту – так звана утеплена шведська плита, конструкція якої передбачає горизонтальне утепленні пінополістиролом та використання підлогового опалення.

Утеплення плитного фундаменту

Пристрій дрібнозаглибленого плитного фундаменту дозволяє знизити витрати на будівництво за рахунок зниження вартості робіт із виїмки ґрунту. Все, що потрібно для спорудження фундаменту, – це зняти верхній родючий шар із подальшою заміною ґрунту на більш міцний. Якщо утеплити такий фундамент в основі і по периметру, можна позбутися тепловтрат, а якщо зробити утеплене вимощення – значно знизити руйнівну дію сил морозного пучення ґрунту.

Читайте також: Утеплення будинку. Використовуємо мінеральний утеплювач з газобетону Ytong Multipor

Двічі армована плита фундаменту товщиною 15-20 см, укладена на теплоізоляційний шар із пінополістиролу товщиною 15-20 см і підкладковий шар із гравію товщиною 15-30 см, настільки надійна, що може використовуватися на найбільш нетривких ґрунтах. Стіни фундаменту тут не потрібні. Роботи з утеплення включають не тільки горизонтальну теплоізоляцію в основі плити, але і теплоізоляцію цоколю по периметру будинку. При використанні підлогового опалення в такому разі немає необхідності в установці батарей і інших елементів класичної системи опалення.

Придбати екструдований пінопласт XPS вітчизняного виробництва можна у Львові, вул. Городоцька, 300 (територія «Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.

New

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×10

42.20  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×20

60.50  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×550×30

93.90  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×30

90.70  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×550×40

125.10  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×40

121.00  грн/шт.

Екструдований пінополістирол

Екструдований пінополістирол POLYBOARD 1200×600×50

151.20  грн/шт.