Водостічна система: профілактичний догляд і необхідний ремонт

Водостічна система: профілактичний догляд і необхідний ремонт

Для того щоб водостічна система зі сталі з полімерним покриттям або ПВХ служила надійно і довго, труби і ринви потрібно час від часу очищати від бруду і засмічень. У разі можливих поломок, виправити ситуацію можна шляхом термінового ремонту або заміни частини водостоків.

Правильно встановлена водостічна система не вимагає серйозного догляду. Потрібно лише проводити огляд і чистку ринв і труб один-два рази на рік – пізньою осінню та ранньою весною.

  • Осіння чистка водостоків потрібна для звільнення труб і ринв від заторів з бруду і опалого листя, які при замерзанні можуть пошкодити елементи водостоку. Забиті труби і ринви достатньо прочистити механічним способом і струменем води. Під час чищення водостоків обов’язково перевіряють надійність з’єднань елементів водостоку і цілісність всієї системи.
    Уникнути засмічення водостоків допоможе установка на ринви спеціальної сітки, а в лійки – захисних решіток-павуків. Важливо також вчасно обрізати гілки дерев, що нависають над дахом, лишаючи їх на відстані не менше 1 м від будинку.

Осіння чистка водостоків

  • Навесні водостоки теж перевіряють на наявність поломок, оскільки рясні снігопади і заледеніння теж можуть вивести з ладу деякі деталі. Захистити водостоки від зимових ушкоджень можна за рахунок своєчасного очищення даху від зайвого снігу, а також шляхом установки на даху снігоутримувачів і антиобморожувачів.

При очищенні водостічних систем не можна використовувати інструменти з гострими металевими краями і абразивні засоби для чищення, оскільки вони можуть пошкодити вироби. Замість цього підійдуть пластикові та гумові щітки і звичайні миючі розчини, які забезпечують щадну чистку.

Читайте також: Догляд за водостоками: як очищати системи зі сталі і ПВХ

Якщо водостічна система швидко і сильно забруднюється, потрібно перевірити правильність монтажу і нахил ринв. Можливо, слід трохи змінити їхній кут, щоб надалі уникнути частих засмічень.

Що робити при протіканні водостоків

Протікання системи водостоків найчастіше утворюються в місцях з’єднань і примикань. Виникнути вони можуть з різних причин, включаючи не тільки сезонне засмічення ринв і труб, але і помилки монтажу елементів – неправильний нахил ринв, недостатню кількість кронштейнів і т. ін. Не слід виключати і ймовірності помилок, допущених під час розрахунків перетину водостоків.

Можливі також і форс-мажорні ситуації. Водостоки може побити град або лід з даху. Крім того, водостічна система іноді страждає від випадкового удару при установці на даху антени або іншого обладнання.

Протікання водостоків

Протікання водостоків із часом можуть призвести до псування і поломок окремих ринв і труб, і тому усувати їх слід якомога раніше – бажано відразу після виявлення. Якщо з’явилися деформовані деталі, їх теж необхідно відразу замінити. Виявити протікання водостоку найпростіше, закривши трубу або лійку і наповнивши водостік водою.

Заміна елементів системи водостоків

Величезною перевагою володіють водостічні системи зі сталі з полімерним покриттям або ПВХ на ущільнювачах. На відміну від клейових водостоків їх легко збирати і розбирати, і при пошкодженні однієї деталі можна замінити тільки її, а не весь вузол.

Вибираючи систему на ущільнювачах, віддають перевагу EPDM-каучуку. Термін служби звичайних гумових прокладок часто становить не більше одного сезону: вони швидко руйнуються через температурні коливання. А ось ущільнювачі з EPDM-каучуку стійки до старіння і не тверднуть при низьких температурах.

Водостічна система на ущільнювачах

Якісні ущільнювачі – широкі, повністю заповнюють стик виробу з пористою структурою. Вони не деформуються і не втрачають гнучкості. Але під час монтажу їх не можна додатково просочувати клеєм, силіконом або іншими складами, не передбаченими технологією.

Читайте також: Вибираємо водостічну систему: ПВХ або сталь із полімерним покриттям

Незалежно від того, який елемент водостічної системи поламаний, новий вибирають тільки з оригінальних комплектуючих тієї ж серії. Будь-які відхилення в розмірі виробів найчастіше призводять до протікання. Потрібно розуміти, що водостоки різних виробників мають унікальні розміри і особливу геометрію. Домогтися герметичності стиків елементів різних систем практично неможливо.

Перед заміною ділянки водостічної системи потрібно оглянути старі кронштейни і перевірити, чи не стали вони причиною поломки, чи витримають вони оновлений водостік.

Коли ще необхідний ремонт водостоків

Потреба в ремонті водостоків може виникнути не тільки при їхньому протіканні або появі заторів у трубах і ринвах. Іншими ознаками можуть бути:

  • іржа на металевих деталях, яка виникає через випадкові пошкодження елементів;
  • тріщини на пластикових водостоках, що виникають із-за старіння деталей і температурних коливань;
  • деренчання металевих і пластикових водостоків через ослаблення кріплення.

У кожному конкретному випадку при ремонті потрібно приймати своє рішення, проте існують більш-менш універсальні принципи відновлення пластикових і сталевих систем.

Ремонт сталевих водостоків

Проблеми з металевими водостоками найчастіше пов’язані з появою іржі. Навіть при відсутності протікання їх варто ретельно очистити, знежирити і покрити антикорозійною фарбою для запобігання подальших руйнувань.

Ремонт сталевих водостоків

На проблемну зону зовні можна наклеїти латку зі спеціальної металізованої або бітумної стрічки чи застосувати склотканину. Останню клеять на шар епоксидної смоли, після чого матеріал знову промазують епоксидкою. Зсередини пошкодження обережно обробляють силіконовим герметиком так, щоб після його застигання не створювалося перешкод для стоку води. Для надійності місце пошкодження додатково закривають кронштейном.

Відновлення водостічних систем із ПВХ

Вартість пластикових систем на ущільнювачах нижче сталевих водостоків, і тому ремонт деталей тут не настільки актуальний. У більшості випадків домовласники обходяться заміною пошкоджених елементів або ущільнювачів.

Читайте також: Розрахунок і установка водостоків для приватних будинків

Проте ремонт може знадобитися водостокам на клейовому з’єднанні. Для того щоб замінити пошкоджену ділянку, її необхідно вирізати, і лише потім приклеїти новий елемент. Розрізати нову деталь для підгонки розмірів найпростіше ножівкою з дрібними зубами.

Придбати пластикові та металеві водостоки можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.