Утеплення стін. Основні способи теплоізоляції фасадів

скловолокниста мінеральна вата

Будинок втрачає тепло через усі огороджувальні конструкції, включаючи стіни, вікна, двері, дах, підвал і підлогу нижнього поверху. Для того щоб будівля була енергоефективною, в ній слід утеплити усі конструктивні елементи. Особливу увагу приділяють утепленню зовнішніх стін, які відповідальні за 30 % тепловтрат будинку.

Утеплення стін – зсередини або зовні?

Утеплювати зовнішні стіни можна декількома способами – зсередини, зовні, а також у проміжку між двома шарами конструкційних матеріалів (так звані тришарові стіни). Хоча для кожного конкретного випадку підходить своя методика, найбільш ефективним способом утеплення стін вважається монтаж теплоізоляції на зовнішньому боці фасаду. Зовнішній спосіб утеплення стін не зменшує корисну площу приміщень, а також зміщує точку роси в зовнішню частину стіни, а ще краще – в простір самого утеплювача.

Читайте також: Внутрішнє утеплення за допомогою Ytong Multipor. Покроковий майстер-клас

Річ у тому, що практично усі стінові матеріали паропроникні, а в холодну пору року, коли температура усередині стіни знижується від кімнатної до вуличної, вона проходить через значення точки роси (коли пара конденсується в рідину). Якщо точка роси – усередині конструкції, це саме по собі негативно позначається на стані стін. При цьому у разі різкого похолодання з’являється ризик того, що волога усередині стіни замерзне, що приведе до появи мікротріщин і погіршення якості стінового матеріалу. При зовнішньому утепленні будинку теплоізоляція захищає стіни від подібних загроз.

Вибір утеплювача для фасаду

У середньому рекомендована товщина утеплювача для теплоізоляції фасадів складає 120-150 мм для усієї України, окрім півдня і Закарпаття (перша температурна зона), і 100 мм – для другої температурної зони. Для утеплення фасадних конструкцій зазвичай використовують мінеральну вату із скло- або базальтових волокон, а також пінополістирол.

Читайте також: Утеплення мінеральною ватою. Вибір і покупка утеплювача

Матеріали на основі мінеральної вати відрізняються кращими показниками з погляду екологічності, пожежної безпеки і звукоізоляції, а також мають високу паропроникність. Для того щоб утеплення стін було ефективним, треба дотримуватися правильної послідовності розташування матеріалів у стіні. Адже пара з паропроникної стіни вийде назовні тільки тоді, коли паропроникність кожного наступного шару буде більше, ніж паропроникність попереднього. Саме тому для утеплення зовнішніх стін фасадів частіше рекомендують мінеральну вату. Для фасадних систем зазвичай використовують плиткові, а не рулонні матеріали. Плити мінеральної вати відрізняються більш високою пружністю, жорсткістю і щільністю порівняно з рулонною продукцією.

Способи утеплення фасаду

Існує декілька способів утеплення зовнішніх стін будинку, які умовно діляться на «сухі» і «мокрі» методи.

Мокрий метод – це так звана система скріпленої теплоізоляції, яка є недорогим способом багатошарового утеплення зовнішніх стін. Теплоізоляційний матеріал монтують на клей і дюбелі, після чого на стіну встановлюють або наносять гідрозахисний шар, армуючі елементи, ґрунтовку і фінішну штукатурку. Подібна багатошарова конструкція висуває серйозні вимоги до сумісності шарів, і деякі виробники випускають готові комплексні рішення для фасадів, що включають увесь необхідний набір матеріалів.

Сухий метод припускає монтаж поверх утеплювача гідроізоляції і облицювального шару (блокхаус, сайдинг, пластикові або керамічні панелі), а не рідкої штукатурки. У випадку якщо між шаром теплоізоляції і облицюванням передбачений вентиляційний проміжок, такий метод монтажу називають навісним вентильованим фасадом. Це більше дорогий, але і ефективніший спосіб монтажу теплоізоляції, де повітряний проміжок виступає додатковим температурним буфером, що знижує тепловтрати і полегшує виведення вологи з утеплювача.

Ще один спосіб утеплення зовнішніх стін припускає зведення тришарової конструкції, коли утеплювач поміщають усередині стіни. Теплоізоляцію кріплять на основну несучу стіну, а із зовнішнього боку фасад закривають облицюванням (наприклад, клінкерною цеглиною). Кріплення зовнішніх шарів забезпечується за допомогою анкерів. У разі зведення тришарових стін теж частіше застосовують мінеральну вату і залишають вентиляційний проміжок. При використанні пінополістиролу проміжок не роблять. Цей метод можна використовувати тільки на етапі зведення будівлі, тоді як перші варіанти можна застосувати і для утеплення готових будинків.

Чи можна не утеплювати фасад

Теплоізоляцію застосовують для поліпшення енергоефективності стін, проте застосування утеплювачів не є обов’язковим. В Україні будівельні норми фіксують мінімальне значення коефіцієнта опору теплопередачі (R) огороджувальних конструкцій, при якому будівлю можна не утеплювати. Для першої температурної зони України цей показник складає R = 3,3 м2 × К/Вт, для другої – R = 2,8 м2 × К/Вт.

Читайте також: Нові вимоги до енергоефективності будівель в Україні та ЄС. Будуємо з газобетону без утеплення

Не утеплювати можна газоблоки або керамоблоки, які забезпечують необхідний коефіцієнт R. При цьому додатковий шар теплоізоляції рекомендований навіть для енергоефективних матеріалів, оскільки більш високе значення коефіцієнта R гарантує зниження витрат на опалювання. Спосіб досягнення необхідних показників теплоефективності залишається повністю на совісті власника будівлі. У одних випадках вигідніше побудувати тоншу стіну і якісно її утеплити, в інших – звести широку стіну без утеплення.

Боротьба з містками холоду

Для того щоб досягти максимального енергозбережного ефекту, недостатньо якісно утеплити стіни. Будівля має бути теплоізольована повністю за принципом замкнутого теплового контура. Окрему увагу приділяють захисту від появи неутеплених ділянок – містків холоду.

Читайте також: Енергоефективне будівництво з газобетону. Як уникнути появи містків холоду

Треба обов’язково утеплювати укоси вікон і дверей, місця кріплення кондиціонерів або антен, стики стін з перекриттями і покрівлею, кути зовнішніх стін. При монтажі утеплювача в декілька шарів, укладання слід здійснювати внапустку стиків і так далі.

Придбати мінеральну вату, ізоляційні мембрани та оздоблювальні матеріали для фасадів можна у Львові, вул. Городоцька, 300 («Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17. Контактний телефон: (067) 218-08-22.