Утеплення даху. Технологія теплоізоляції мінеральною ватою

Оскільки на дах припадає до третини тепловтрат приватного будинку, цей елемент конструкції утеплюють особливо ретельно. При цьому у випадку з класичним скатним дахом варіантів утеплення може бути декілька. Отож, як правильно утеплити дах будинку?

Варіанти утеплення скатних дахів

Безпосередньо скатний дах утеплюють при облаштуванні мансарди. В цьому разі теплоізоляційний матеріал розміщують між кроквами і закривають набором паро- і гідроізоляційних плівок у складі покрівельного пирога. Шари покрівельного пирога розташовують від низу до верху в порядку збільшення паропропускної здатності: пароізоляція, утеплювач, гідроізоляційна мембрана.

Правильне утеплення скатного даху вимагає організації повітрообміну, для чого у складі покрівельного пирога залишають повітряні проміжки (по 30-50 мм) між покрівельним покриттям і гідроізоляцією, між гідроізоляцією і утеплювачем, а також між пароізоляцією і внутрішньою обробкою. Повітряні проміжки забезпечують виведення зайвої вологи з утеплювача і підпокрівельного простору.

Читайте також: Утеплення підлоги в приватному будинку. Як теплоізолювати перекриття

Для створення повітряного проміжку між утеплювачем і гідроізоляцією, яку укладають внапустку, набивають контробрешітку по довжині крокв. Якщо замінити гідроізоляцію дифузійною мембраною, можна обійтися без цього повітряного проміжку та контробрешітки. Дифузійну мембрану можна укладати прямо на утеплювач.

Закінчують покрівельний пиріг, влаштовуючи поверх гідроізоляції обрешітку, на яку настилають покрівельний матеріал. З боку внутрішніх приміщень пароізоляцію теж укладають внапустку. Стики паро- і гідроізоляційних плівок обов’язково герметизують.

Якщо горище залишають холодним, утеплення виконують по перекриттю останнього поверху, укладаючи на нього теплоізоляцію. В цьому разі пароізоляція кріпиться з боку приміщення, а з боку підпокрівельного простору – гідроізоляційна плівка.

Вибір утеплювача для скатних дахів

Для утеплення скатних дахів використовують мінераловатні утеплювачі на основі базальту або скловолокна. Вони забезпечують надійну теплоізоляцію, екологічну безпеку, відрізняються негорючими властивостями і гарним звукопоглинанням. Водночас з тим мінеральна вата нормально функціонує, тільки якщо в ній не накопичується волога, для чого до складу покрівельного пирога і включають ізоляційні плівки.

Для утеплення даху застосовують і рулонні, і плиткові матеріали. На крутих скатах укладають напівжорсткі утеплювачі, а на пологих – м’які. При цьому м’який утеплювач дуже важливо добре закріпити, щоб він з часом не сповз.

Рекомендована товщина утеплювача для скатного даху – 250-300 мм практично для всієї України (перша температурна зона), для другої температурної зони (південь і Закарпаття) достатньо 150-200 мм.

В якості пароізоляції використовують армовані поліетиленові плівки, а в якості гідроізоляції – перфоровані поліетиленові плівки або дихаючі дифузійні мембрани.

Утеплення скатного даху своїми руками

утеплення мансарди Для утеплення скатного даху застосовують утеплення між кроквами. Треба розуміти, що у цьому випадку товщина утеплювача обмежується товщиною крокв, які до того ж будуть містками холоду. У разі установки додаткового каркаса перпендикулярно кроквам для окремого шару утеплювача, вплив містків холоду буде зведений до мінімуму. Теплоізоляцію укладають в 2-3 шари без проміжків, внапустку стиків. Кріплять утеплювач неметалічним кріпленням.

Читайте також: Енергоефективне будівництво з газобетону. Як уникнути появи містків холоду

Утеплювач укладають за принципом замкнутого теплового контуру, що виключає появу неутеплених місць. Для цього стежать за відсутністю щілин і проміжків між частинами утеплювача, а також приділяють увагу проблемним місцям. Треба забезпечити надійне утеплення стиків стін з перекриттями і стін з покрівлею, укосів і підвіконь мансардних вікон, виходів на балкон, місць прокладення комунікацій і так далі.

Помилки при утепленні даху

Найбільш поширені помилки при утепленні даху – це неправильний вибір утеплювача, а також невірне облаштування покрівельного пирога. Так, купуючи утеплювач, треба обов’язково враховувати його термін служби, і відмовитися від купівлі матеріалів, довговічність яких менше 10 років. Інакше утеплювач доведеться через деякий час замінити із-за усадки, втрати міцності або інших проблем, що виникли при його експлуатації.

Крім того, коли здійснюється монтаж утеплювача, можливе утворення містків холоду. До цього призводить використання матеріалу недостатньої жорсткості, неправильний вибір геометричних розмірів утеплювача, погане кріплення і сповзання утеплювача та ізоляційних плівок.

Щоб уникнути утворення містків холоду із-за проміжків між утеплювачем і кроквами, краще, щоб ширина утеплювача була на 10-50 мм більше ширини міжкроквяного отвору. Встановлюючи утеплювач в розпір, його підтискають, і тоді він щільніше прилягає до крокв. Якщо після монтажу залишаються щілини, їх слід закласти залишками утеплювача.

Неправильний вибір товщини утеплювача теж призводить до погіршення теплоізоляції даху. Якщо утеплювач займає простір вентиляційного потоку, рух повітря зупиняється. Як наслідок – з’являється волога, знижуються теплоізоляційні характеристики матеріалу, утворюється пліснява, гниття і корозія конструктивних елементів даху.

Неправильне утеплення даху може стати причиною зруйнування її конструкції або внутрішньої обробки. Тоді як при правильному монтажі покрівлі утеплювач повинен служити стільки ж, скільки вся конструкція в цілому.

Придбати мінеральну вату та ізоляційні мембрани можна у Львові, вул. Городоцька, 300 («Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17. Контактний телефон: (067) 218-08-22.