Топ-5 помилок мокрого утеплення стін

Топ-5 помилок мокрого утеплення стін

Мокре утеплення стін із використанням зовнішньої теплоізоляції та рідких будівельних сумішей – найпоширеніший спосіб поліпшення теплотехнічних характеристик будинку. І як будь-яка популярна будівельна технологія, таке утеплення фасадів нерідко виконують із безліччю явних або не настільки очевидних помилок. Наведемо найбільш поширені з них.

Помилки в мокрому утепленні зовнішніх стін і недостатня увага до проблемних місць на фасадах будівель може звести до мінімуму переваги системи скріпленої теплоізоляції. Тому, зважившись утеплити фасад мокрим способом, потрібно намагатися уникнути помилок при виборі компонентів, а також не допускати неправильного монтажу утеплювача та інших конструктивних елементів системи.

1. Неправильний вибір товщини утеплювача

Товщина шару теплоізоляції при мокрому утепленні стін повинна визначатися теплотехнічним розрахунком. Важливо, щоб коефіцієнт опору теплопередачі R зовнішньої стіни був не нижче чинних нормативів. Мінімальні значення для першої температурної зони України R = 3,3 м2 × К/Вт, для другої – R = 2,8 м2 × К/Вт.

Вибір товщини утеплювача

В середньому, залежно від типу і товщини стінового матеріалу, товщина шару теплоізоляції при зовнішньому утепленні стін становить 10-15 см, а іноді і 20 см. Це забезпечує зміщення «точки роси» (ділянок конструкції, температура яких дорівнює температурі конденсації водяної пари) з стіни в шар теплоізоляції. В результаті утеплювач надійно захищає стіну від вологості та промерзань. Використання ж в якості утеплюючого шару матеріалу недостатньої товщини не тільки не дасть ефективного теплозахисту і підвищить витрати на опалення будинку, але з часом може негативно позначитись і на конструктивних характеристиках стіни.

Читайте також: Нові вимоги до енергоефективності будівель в Україні та ЄС. Температурні зони України

І все ж потрібно розуміти, що занадто товстий шар теплоізоляції (більше 20 см) може зіпсувати зовнішній вигляд будинку. Вікна в такому разі будуть втоплені в фасад, і в них стане потрапляти менше світла.

2. Вибір матеріалів без урахування вимог паропроникності

При мокрому утепленні стін найчастіше використовують один із двох популярних утеплювачів – пінополістирол або мінеральну вату, які покривають рідкими сумішами з декоративним шаром із штукатурки. Пінополістирол майже не пропускає повітря і водяну пару, а мінеральна вата, навпаки, пропускає їх вільно.

Паропроникність шарів системи утеплення повинна збільшуватися у напрямку зсередини назовні, і фасад із мінеральною ватою облаштовують так, щоб була можливість відведення конденсату з утеплювача. Якщо не забезпечити вільної циркуляції пари крізь мінеральну вату, утеплювач наповниться вологою і втратить теплозахисні властивості, а стіна почне промерзати і на ній з’явиться цвіль та грибок.

Пінополістирол для утеплення стін

Помилки, перш за все, виникають при виборі фінішних фарб і штукатурок. У системах на основі пінополістиролу можна використовувати майже будь-який різновид зовнішнього облицювання, а ось для мінеральної вати підійдуть тільки паропроникні силікатні, силіконові та мінеральні штукатурки, але не ні в якому разі не акрилові суміші, які стають паробар’єром.

Читайте також: Мокре утеплення стін: простий і надійний спосіб теплоізоляції фасадів

Крім того, стіни з матеріалів із високою паропроникністю (керамічної цегли, керамоблоків і газобетону) краще взагалі не утеплювати пінополістиролом, залишивши його для утеплення силікатної цегли, бетону і фундаментних конструкцій.

3. Економія на клею та інших комплектуючих

Систему мокрого утеплення фасаду можна купити у вигляді комплекту або скомпонувати самостійно. Стандартний набір – це клей для утеплювача, утеплювач, дюбелі для кріплення теплоізоляції, армуюча сітка, суміш для армуючого шару і фінішна штукатурка.

Підбираючи компоненти, деякі майстри стверджують, що утеплювач не обов’язково приклеювати до стіни, а достатньо прикріпити дюбелями. В інших випадках пропонують замінити клейову суміш для утеплювача більш дешевим розчином (наприклад, клеєм для плитки) або просто економлять на нанесенні клею.

Клей для утеплення

Але стіна, утеплена таким чином, швидше за все, почне руйнуватися. Відбудеться розтріскування штукатурки, відшаровування і відривання теплоізоляції і т. ін. Зовнішнє утеплення фасадів виконують на довгий термін, і тому краще відмовитися від економії, не зменшувати кількість клею і не розбавляти його піском.

Читайте також: Утеплення мінеральною ватою. Вибір і покупка утеплювача

Інша поширена проблема – неправильний вибір дюбелів для фасадних систем, які повинні витримувати відповідні навантаження, зміни температури і рівня вологи, а також вплив агресивного середовища. Тип кріплення залежить від стінового матеріалу, типу і товщини утеплювача. При цьому для надійної фіксації утеплювача важливі не тільки висока якість дюбелів, а й достатня їхня кількість.

4. Неправильний монтаж утеплювача

При монтажі мокрої системи утеплення стін потрібно намагатися уникнути найбільш поширених помилок кріплення елементів. До них відносять, перш за все, недостатньо щільне стикування плит теплоізоляції, а також заповнення стиків клейовим розчином. І в тому, і в іншому разі це стає причиною утворення містків холоду і тріщин у декоративному покритті. Тому при укладанні плит теплоізоляції зазори шириною більше 2 мм обов’язково заповнюють смужками утеплювача.

Монтаж утеплювача

Також дуже важливо створити монолітний теплоізоляційний контур навколо всього будинку. І особливу увагу приділяють проблемним і складним місцям – кутам, нішам, виступам, віконним і дверним прорізам. Тут потрібно виконати еластичне примикання елементів до стіни і захистити її від проникнення вологи.

Читайте також: Базальтові плити подвійної щільності – краще рішення для мокрого утеплення фасадів

Капелюшки дюбелів при монтажі утеплювача важливо розміщувати точно на рівні зовнішньої поверхні шару теплоізоляції. Інакше на фінішній штукатурці з’являться горби або поглиблення, що теж призведе до погіршення конструктивних характеристик системи.

5. Неправильне армування утеплювача

Ще одна поширена помилка мокрого утеплення стін – укладання армуючої сітки безпосередньо на плиту утеплювача, а не в шар армуючої маси. Такий спосіб монтажу зазвичай призводить до відшарування армуючого шару.

Армування утеплювача

Сітку слід утоплювати в шар клею, забезпечуючи перекриття матеріалу внапусток не менше ніж на 100 мм у всіх напрямках, після чого по сітці наносять другий шар гідрозахисного армуючого складу.

Крім того, сама сітка повинна бути лужностійкою (цементний розчин – це лужне середовище), мати щільність не менше 160 г/м2 і комірки розміром 3×3 мм або 5×5 мм.

Щоб придбати матеріали для утеплення фасадів, звертайтесь до магазинів за адресами: Дубляни, вул. Львівська, 17; Львів, вул. Городоцька, 300. Тел.: (067) 218-08-22.