Теплі мансардні вікна: вибір профілю та склопакета

Теплі мансардні вікна: вибір профілю та склопакета

Збільшення вимог до енергоефективності огороджувальних конструкцій, а значить і до мансардних вікон, змушує виробників покращувати характеристики своєї продукції. Дізнайтесь, чим відрізняються теплі мансардні вікна від звичайних.

Ключовий критерій, якому повинні відповідати вікна та інші світлопрозорі конструкції приватного будинку, – коефіцієнт опору теплопередачі R. Він визначається в ДБН В.2.6-31: 2006 «Теплова ізоляція будівель». Цей параметр обернено пропорційний коефіцієнту теплопередачі U, який є нормативним для країн Європи.

Значення коефіцієнта R в Україні визначено для двох кліматичних регіонів.

  • I температурна зона, до якої належить основна частина України: коефіцієнт R ≥ 0,75 м2×°С/Вт, коефіцієнт U ≤ 1,33 Вт/м2×°С.
  • II температурна зона, до якої належать південні приморські регіони України і Закарпаття: коефіцієнт R ≥ 0,6 м2×°С/Вт, коефіцієнт U ≤ 1,67 Вт/м2×°С.

Українські вимоги до енергозбереження поки що нижче нормативів країн Західної Європи, клімат яких відповідає і навіть м’якше українського. Тому тим, хто дивиться на перспективу і має намір економити на опаленні, краще встановлювати мансардні вікна з коефіцієнтом R = 0,8-0,9 м2×°С/Вт (U = 1,1-1,25 Вт/м2×°С) . Якщо ж планується будівництво енергозберігаючого будинку, коефіцієнт опору теплопередачі вікон повинен бути R ≥ 1,25 м2×°С/Вт (U ≤ 0,8 Вт/м2×°С).

Читайте також: Нові вимоги до енергоефективності будівель в Україні та ЄС. Будуємо з газобетону без утеплення

І все ж при виборі мансардних вікон крім теплотехнічних коефіцієнтів також звертають увагу на безліч інших параметрів.

Вибір профілю мансардного вікна

На відміну від фасадів будинків, для похилих дахів частіше встановлюють мансардні вікна з профілем із деревини. Для їхнього виготовлення зазвичай використовують клеєний сосновий брус, який майже не схильний до усадки і добре переносить негативний вплив навколишнього середовища.

Мансардні вікна з профілем із деревини

Мансардні вікна з профілем із ПВХ застосовують в основному в приміщеннях із підвищеною вологістю – в санвузлах і на кухнях. Вони не поступаються за ціною дерев’яним мансардним профілям, тому замовляти їх в цілях економії не має сенсу.

Читайте також: Топ-5 мансардних вікон Fakro для приватних будинків

Ще один варіант для вологих приміщень – композитний профіль (дерево в оболонці з пінополіуретану). Це – компроміс між дерев’яними та пластиковими мансардними вікнами. Композит не тріскається, не змінює колір і відмінно зберігає геометрію в несприятливих умовах.

Склопакети для мансардних вікон

Основну частину мансардного вікна займає склопакет, тому до його вибору підходять з особливою увагою.

Кількість камер склопакета

Склопакет складається з листів скла, герметично з’єднаних по контуру металевою рамкою.

  • Традиційна однокамерна конструкція включає два шари скла і порожнину між ними.
  • У двокамерних склопакетах – дві порожнини утворені трьома стеклами. Тепловтрати через таке вікно знижуються на 10-20 % порівняно з однокамерним.

Кількість камер склопакета

  • Рідко, тільки коли потрібна підвищена енергоефективність, застосовують трьохкамерний склопакет із чотирма стеклами. Проте таке вікно сильно зменшує кількість природного світла, що проникає в будинок.

Читайте також: Топ-4 види вікон для даху. Похилі, вертикальні і горизонтальні рішення

Ширина камери склопакета (відстань між стеклами) не повинна бути менше 8 мм. Ще краще вибирати вироби з шириною камер від 12 мм, це підвищує тепло- і звукоізоляційні характеристики мансардних вікон.

Енергоефективне покриття скла• Низькоемісійне покриття

Щоб зробити мансардні вікна енергоефективними, на них наносять спеціальне покриття, напилюючи на поверхню скла частки металів. Покриття бувають двох видів – нізькоемісійні та селективні.

  • Низькоемісійне покриття наносять на скло зі сторони приміщення. Воно відбиває довгохвильове випромінювання, яке створюють нагріті предмети в будинку. Низькоемісійний шар перешкоджає втратам енергії з дому, але пропускає тепло короткохвильових сонячних променів. Щоб досягти достатнього рівня енергоефективності, склопакет повинен мати хоча б одне скло з низькоемісійним напиленням.
  • Селективне покриття Селективне покриття відбиває довго- і короткохвильове випромінювання, і його наносять на скло зі сторони вулиці. Взимку таке покриття корисно тим, що віддзеркалює в бік приміщення тепло нагрітих поверхонь, а влітку – блокує частину сонячних променів і не дає приміщенням сильно нагріватися. Цей вид напилення краще працює в парі з низькоемісійним склом і дозволяє економити не тільки на опаленні, а й на кондиціонуванні. І все ж мінус селективного покриття – неможливість використання енергії сонця для пасивного обігріву будинку. Його не застосовують для будинків з дуже високими вимогами до енергозбереження.

Спеціальні характеристики стекол

Крім здатності покриття відбивати тепло, важливо звернути увагу і на характеристики міцності скла мансардних вікон. Для поліпшення механічної стійкості матеріалу використовують дві технології.

  • Загартоване скло отримують шляхом його нагрівання до температури 650-680 °C і рівномірного охолодження. Така обробка підвищує міцність скла, але, якщо докласти велике зусилля, воно розлетиться на безліч дрібних осколків.

Скло триплекс

  • Скло триплекс виготовляють із двох шарів скла товщиною 3 мм, склеєних тонкою полімерною плівкою. Якщо така конструкція пошкоджується, скло не розпадається, а розтріскується.

Читайте також: Вибір похилого мансардного вікна. Основні елементи конструкції

Наповнення склопакета

Для того щоб збільшити коефіцієнт опору теплопередачі R, камери склопакетів іноді заповнюють не повітрям, а інертним газом – аргоном, криптоном або ксеноном. Це важливо і тому, що наявність газу впливає на довговічність енергоефективного покриття. Повітря всередині склопакета надає більш руйнівний вплив на матеріал, ніж інертні гази. До того ж наявність газу позитивно позначається і на звукоізолюючих якостях конструкції.

Наповнення склопакета

Найпопулярніший інертний газ для склопакетів – аргон. А ось криптон і ксенон застосовують тільки для вікон енергозберігаючих пасивних будинків, і їхнє використання коштує значно дорожче.

Розшифрування характеристик склопакета

Мансардне вікно Fakro FTS-V U2

Дані про кількість, товщину і характеристики скла і камер склопакета, а також відомості про наявність інертного газу між стеклами зазвичай наводяться в технічній документації і зазначаються в описі товарів у вигляді коротких формул.

Наприклад, мансардне вікно Fakro FTS-V U2 з коефіцієнтом U = 1,3 Вт/м2×°С має однокамерний склопакет 4H-16-4T, який заповнений аргоном. Формула 4H-16-4T означає, що з внутрішнього боку вікна встановлено скло товщиною 4 мм з низькоемісійним покриттям, посередині – камера товщиною 16 мм, а з зовнішнього боку – загартоване скло товщиною 4 мм.

Читайте також: Монтаж мансардного вікна. Проектування і установка

Придбати мансардні вікна можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.