Розрахунок і установка водостоків для приватних будинків

Розрахунок і установка водостоків для приватних будинків

Водостічна система – важливий функціональний елемент будинку, який часто стає його окрасою. Колір і форму труб і ринв нерідко підбирають під колір покрівлі або роблять акцент на контрасті. І все ж ефективність водостоків в першу чергу залежить від якості елементів і того як встановлена система.

Сучасні водостоки складаються з набору ринв, труб, фітингів та інших деталей, які дозволяють створити навісну систему для відводу води з даху. Ринви водостоків можуть мати напівкруглий, прямокутний або трапецієвидний перетин, а труби зазвичай мають прямокутну або круглу форму.

Ринви встановлюють по периметру даху, точно повторюючи його контур. Це досягається внаслідок використання зовнішніх і внутрішніх кутів для ринв, які бувають розміром 90°, 120° і 135°. Вода з ринв через лійки стікає водостічними трубами, які потім її відводять в зливну систему будинку.

Труби складаються з прямих частин, які з’єднуються трійниками і колінами, щоб обійти виступи фасаду. У глухому торці ринв встановлюють заглушки. Всі елементи з’єднують муфтами та перехідниками з ущільнювачами. Закінчується труба зливом, щоб відвести воду до каналізації.

Основні параметри водостоків

Для кріплення труб і ринв до фасаду будинку використовують хомути, кронштейни та інші елементи. Конструкція кріпильних деталей зазвичай універсальна і підходить для будь-якої будівлі. Для захисту від сміття, листя і пір’я ринви вкривають спеціальної сіточкою, а лійки – захисними кошиками.

Читайте також: Вибираємо водостічну систему: ПВХ або сталь із полімерним покриттям

Для того щоб розрахувати вартість водостоків і порівняти їх з іншими, необхідно приділяти увагу ціні не тільки ринв та труб, але і враховувати вартість інших елементів. Саме фітинги та інші аксесуари найчастіше визначають сумарну ціну водостоків.

Основні параметри водостоків

Площа перетину ринв і труб водостоків може бути різною. Умовно вона визначається площею схилу даху, з якого відводять воду, і загальними розмірами будинку.

  • Для маленьких будинків, площа схилу даху яких не перевищує 55 м2, а також для дахів альтанок і козирків може бути достатньо ринв діаметром 90-120 мм і труб діаметром 50-75 мм.
  • Стандартним котеджам із площею схилу даху від 55 до 95 м2 підійдуть ринви перетином 120-135 мм та труби діаметром 80-100 мм.
  • Для будинків великих розмірів з площею схилу даху більше 95 м2 підходять ринви перетином 130-180 мм і труби діаметром 100-125 мм.

Для будинків із простими двосхилими дахами параметри водостоків нескладно підібрати самостійно. Тому для установки виробники пропонують різні набори водостоків із елементами найбільш затребуваного перетину (системи 90/50, 110/80, 120/90, 135/100, 150/120 і т. ін.).

Детальний прорахунок водостоків

У разі якщо форма даху складна, краще підключити для розрахунку фахівця. Професіонал врахує не тільки площу і форму даху, але і кут нахилу схилів, матеріал покрівлі, річну кількість опадів і т.ін. Він визначить потрібний діаметр ринв і труб, підрахує кількість лійок і як оптимально розмістити їх із точки зору конструкції даху і естетики, не забуде врахувати місце розташування вікон і дверей на фасадах та багато іншого.

Крім того, фахівець допоможе вибрати кількість кріпильних елементів та їхню конструкцію. Так, наприклад, слід враховувати, що хомути для закріплення труби можуть мати різний розмір залежно від товщини утеплювача на фасаді. Також помилкою є покупка меншої кількості кронштейнів для ринв, що призводить до провисання водостоку і порушення його роботи під час пікових навантажень.

Детальний прорахунок водостоків

Щоб приблизно дізнатись, чи витримає водостік пропоноване навантаження, знадобиться розрахунок не тільки перетину труб і ринв, а й кількості лійок і труб, які потрібно встановити для відводу води. Для цього потрібно визначити ефективну площу даху. Зазвичай використовують формулу S=(B+C/2)×L, де:

  • S – ефективна поверхня даху, з якої відводять воду;
  • B – довжина по горизонталі від карниза до гребеня даху;
  • C – висота даху від карниза до гребеня;
  • L – довжина схилу даху.

Розрахунок проводиться окремо для кожного схилу, і найпростіше визначити ефективну поверхню двосхилого даху. Кінцеві параметри системи (перетин труб і ринв, кількість лійок і т. ін.) визначають за таблицями виробників залежно від ефективної поверхні даху і прогнозованої кількості опадів у регіоні.

Читайте також: Водостічна система Galeco. Огляд сталевих та пластикових типів

Як приклад можна навести умовні вимоги для двосхилого даху. Однієї лійки в кінці ухилу ринви буде достатньо, якщо довжина схилу даху не перевищує 10 м. Дві лійки і компенсатор знадобляться, якщо довжина ринви понад 10 м. Між лійками має бути не більше 20 м.

Установка водостоків

Тонкощі монтажу водостоків залежать від матеріалу труб, типу кріпильних елементів, способів збирання води та інших особливостей. Установку в будь-якому разі починають із визначення рівня ухилу ринви, після чого встановлюють дощоприймальні лійки. Їх, як правило, розміщують у місцях зовнішніх і внутрішніх кутів будинку. До лійок приєднують ринви і зливні труби.

Монтаж кронштейнів для ринв. Один із найважливіших етапів – кріплення ринв, які тримаються за рахунок кронштейнів-тримачів. Останні закріплюють на елементах кроквяної системи (до укладання покрівлі) або на лобовій дошці (після укладання покрівлі) так, щоб ухил ринви до лійки становив 3-5 мм на 1 м погонний, що запобігає застою води у водостоку.

Монтаж кронштейнів для ринв

Для водостоків з металу оптимально залишати відстань між кронштейнами – 60-70 см, з пластика – 50-60 см. У районах, де трапляються сильні зливи (у Карпатах), цей показник скорочують до 40 см. Відстань від кронштейна до лійки, муфти ринви і кута не повинна перебільшувати 10 см.

Читайте також: Водостічна система Galeco Stal – міцний та естетичний водостік для сучасних котеджів

Щоб полегшити потрапляння води до водостоку, встановлюють спеціальний крапельник. Його прибивають до покрівельної дошки так, щоб він входив у ринву з напуском 1,5 см.

Установка ринв. Для того щоб відрізати ринву потрібної довжини, використовують ножівку з дрібними зубцями або ножиці для металу, але не болгарку. Місце зрізу зачищають наждачним папером, а металевий водостік ще і фарбують. Відкритий торець ринви закривають заглушкою. Відстань між заглушкою і тримачем ринви повинна бути не більше 20 см. Стики склеюють або з’єднують спеціальними елементами.

Установка ринв

Край ринви розташовують таким чином, щоб він був десь на 3 см нижче площини покрівельного покриття, інакше сніг, який сповзає з даху, може його обірвати. Відстань між зовнішнім краєм ринви і лінією карнизного звису повинна коливатись в межах від 1/2 до 2/3 ширини, таким чином навіть під час сильної зливи вода потрапить до ринви.

Монтаж труб. До стіни труби монтують за допомогою хомутів, починаючи від лійки. Щоб стіна не постраждала від потрапляння води, водостічна труба повинна відступати від неї на 4-6 см. Хомути розташовують у місцях з’єднання труб між собою або труб з коліном, через кожні 1-1,5 м. Ринва закінчується зливом. Між ним і поверхнею землі залишають 15-20 см.

Монтаж трубЗмонтований водостік час від часу потребує догляду та перевірки, а весною та восени систему потрібно вичистити від бруду та сміття.

Читайте також: Водостічна система Galeco ПВХ – надійний та якісний водостік

Придбати пластикові та металеві водостоки можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.