Покрівля з черепиці. Вибираємо кращий матеріал для даху котеджу

Черепиця – довговічне і надійне покриття, яке цінують за неперевершену якість, функціональність, а також за різноманіття форм і кольорів. Окрім кераміки в наші дні з’явилися і доступні аналоги глиняної черепиці, які зроблені із застосуванням іншої сировини. Яку ж черепицю вибрати для даху котеджу?

Покрівлю іноді називають п’ятим фасадом будинку, який бере на себе основні зовнішні навантаження. Саме тому її конструкції та вибору матеріалу приділяють особливу увагу. Безперечним лідером у цьому питанні вже сотні років виступає натуральна керамічна черепиця. У чому ж причини її успіху?

Відповідь криється в простій і перевіреній технології виготовлення керамічної черепиці. Це штучний матеріал, який виробляють із пластичних легкоплавких глин шляхом випалення в печі при температурі +1000-1200 °С.

Керамічна черепиця Creaton Premion
Керамічна черепиця Creaton Premion

Переваги керамічної черепиці

Завдяки тому що черепицю спікають в єдину структуру, вона чудово захищає дах від негоди. Цей матеріал здатен витримати понад 150 циклів заморожування і розморожування. Він стійкий до зовнішніх дій – кислотних дощів, сонячної радіації, діяльності бактерій, різкого перепаду температури, дії вогню, прекрасно справляється з функцією тепло- і звукоізоляції. Невеликі розміри плиток, висока міцність покрівлі на вигин і наявність добірних елементів дають змогу покривати дахи складних контурів без підрізання матеріалу.

Натуральна керамічна черепиця паропроникна і забезпечує оптимальні умови вентиляції підпокрівельного простору. Вона повільно нагрівається і повільно остигає. Літніми ночами в підпокрівельному просторі циркулює тепле повітря, що перешкоджає конденсації вологи і зберігає кроквяну систему.

Нескладні способи кріплення елементів надають змогу легко відремонтувати проблемні місця, і навіть в разі потреби розібрати і наново зібрати покрівлю.

Читайте також: Як розрахувати необхідні матеріали для монтажу покрівлі із натуральної черепиці?

Мінуси керамічної покрівлі – крихкість, значна вага, складність монтажу і відносно висока ціна – нівелюються екологічністю і економічністю використання матеріалу. Витрати на збереження черепичної покрівлі мінімальні: вона не вицвітає і практично не псується. Термін служби цього престижного покрівельного матеріалу – 100 і більше років.

Хоча планувати кроквяну систему для черепичної покрівлі треба з урахуванням ваги покриття, запас міцності збільшують лише на 5-10 %, оскільки основа розрахунку – снігове і вітрове навантаження, які значно більші за вагу черепиці.

Керамічна черепиця Creaton Rapido
Керамічна черепиця Creaton Rapido

Різновиди натуральної черепиці

Натуральною черепицею прийнято вважати не лише керамічну (глиняну), але і цементно-піщану черепицю. Ці матеріали мають однакову сферу застосування, ті ж параметри та вимоги до даху і зовні дуже схожі, але склад і способи виробництва відрізняються.

Природний колір керамічної черепиці – теракотовий. Відтінки (жовтуватий, коричневий, червонястий, сіро-жовтий, чорний) залежать від складу глини і умов випалення. Додаткова різноманітність кольорів і блиск забезпечують нанесенням на поверхню плиток кольорової глини (ангоба) і скловидного покриття (глазур). З часом керамічні плитки трохи темніють і покриваються благородним нальотом – патиною.

Керамічна черепиця Creaton Titania
Керамічна черепиця Creaton Titania

Цементно-піщана черепиця

Цей матеріал роблять з суміші цементу, кварцового піску і води з додаванням вапна та гіпсу. Природний колір цементно-піщаних виробів – сірий, адже за складом вони нагадують бетон (стале технічне найменування – бетонна черепиця).

Для фарбування в суміш додають мінеральні пігменти, а вироби покривають складом на основі акрилу, який закупорює пори верхнього шару виробів і захищає їх від проникнення води. Колірна гамма цементно-піщаної черепиці включає класичні відтінки (червоний, вишневий, коричневий, чорний) і нестандартні (жовтий, блакитний, зелений).

Виробництво цементно-піщаної черепиці простіше і менш енергозатратне (застосовується не випалення, а сушка при температурі +50-60 °С), тому і коштує вона дешевше у порівнянні з керамікою. Бетонні вироби перевищують кераміку по міцності, морозостійкості і мають меншу крихкість, але зовні поступаються глиняним варіантам, які набагато тонші і витонченіші.

Цементно-піщана черепиця Braas Frankfurter
Цементно-піщана черепиця Braas Frankfurter

Полімерпіщана черепиця

Це ще один замінник кераміки, який містить кварцовий пісок, полімери та інші добавки, не може бути названий натуральним матеріалом. Зате синтетичний компонент надає полімерпіщаній черепиці ряд переваг: вона не вбирає вологу, не розбивається при падінні і не розтріскується при свердлінні або різанні.

Читайте також: Корисні поради. Як виконувати монтаж керамічної черепиці

Здалека полімерпіщана покрівля схожа на керамічну, але зблизька видно, що матеріал цей трохи нагадує гладкий глянцевий пластик. Така черепиця дешевша і легша за натуральні варіанти, але має менший термін служби (40-50 років), нижчу вогнестійкість і не завжди належну якість виробництва, обумовлену наявністю підробок. Очевидна перевага полімерпіщаної черепиці – широка різноманітність відтінків.

Керамічна черепиця Röben Piemont
Керамічна черепиця Röben Piemont

Різноманітність форм черепиці

Технологія пресування натуральної черепиці буває стрічковою (формовану стрічку ріжуть на плитки) і штампувальною (черепицю пресують у спеціальних формах). Відповідно, метод виробництва визначає розташування пазів на готовому виробі: при стрічковому пресуванні вони розміщені уздовж плитки, а при штампувальному – по вертикалі і горизонталі.

Читайте також: Натуральна черепиця Röben Piemont – ідеальне рішення для ремонту даху

Форма черепиці може бути різною:

  • S- і хвилеподібною – «римська» або «голландська», з однією або двома хвилями;
  • плоскою – «бобровий хвіст»;
  • жолобчастою, лотковою – «чернець-черниця», «мунк-нунн».

Набір доступних елементів цементно-піщаної черепиці трохи менший за варіанти класичної керамічної плитки, а ось полімерпіщану черепицю в основному роблять тільки стандартної «римської» форми.

Цементно-піщана черепиця Braas Taunus
Цементно-піщана черепиця Braas Taunus

Правила вибору черепиці

Оскільки черепичну покрівлю зазвичай укладають один раз на довгі роки, економити на ній не слід. Краще вибирати черепицю відомого виробника. Купуючи, треба перевіряти, щоб її поверхня була рівною, гладкою, без напливів, тріщин або інших дефектів.

Товар повинен мати маркіровку, де вказана країна походження, завод, тип і модель виробу. У випадку з натуральною черепицею по плитці варто постукати: звук має бути дзвінким і чистим, таким, що не деренчить. Щодо полімерпіщаної черепиці, важлива відсутність білих розводів, які говорять про погану якість використовуваних полімерів.

Придбати керамічну черепицю можна на майданчиках «Максимус Центру» у Львові, вул. Городоцька, 300 ( «Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.