Облаштування звисів даху: чим вигідні пластикові софіти

Облаштування звисів даху

Звиси даху – одна з характерних архітектурних деталей будівлі. Щоб будинок виглядав красивим, завершеним і акуратним, їх слід закрити декоративним матеріалом, наприклад спеціальними пластиковими софітами.

У старих будинках із горищними дахами покрівельні звиси – нижню частину даху, що виступає за стіни, – як правило, не підшивали. Тому вимоги до підшивання звисів даху софітами чи будь-яким іншим матеріалом в будівельних нормах відсутні. Проте в більшості сучасних будинків цей вид робіт виконується.

Це необхідно не тільки, щоб заховати виступаючі частини кроквяної системи і зворотний бік покрівельного пирога, але і для завершення загального облаштування даху. Софіти, оснащені спеціальними вентиляційними отворами, відмінно захистять підпокрівельний простір від птахів і забезпечать провітрювання покрівлі. Стосується це і утеплених мансардних будинків, і скатних дахів із холодними горищами.

Різновиди покрівельних звисів

Призначення покрівельних звисів – захист стін і фундаменту будинку від дощу і снігу, і тому ширину покрівельних звисів зазвичай задають розміром 0,4-1 м, що в більшості випадків відповідає ширині вимощення навколо будинку. Виконується монтаж софітів для підшивки звисів даху на останньому етапі покрівельних робіт, після монтажу покрівлі та водостоків і після закінчення утеплення та облицювання фасадів.

Різновиди покрівельних звисів

Звиси похилого даху можуть бути карнизними, які утворені нижньою горизонтальною частиною схилу даху, і фронтонними, утвореними похилою бічною частиною схилу даху.

  • Карнизний звис повинен забезпечувати вентиляцію підпокрівельного простору. Це потрібно для правильної роботи покрівельного пирога. Повітря повинно рухатися під покрівлею – від звису до гребеня даху, і тому при підшивці карнизних звисів софітами обов’язково залишають вентиляційні отвори.
  • Фронтонний звис не бере участі в вентиляції даху, а сама похила конструкція фронтонного звису піддається впливу вітру і опадів. Тому для захисту покрівельного пирога від вологи фронтонний звис підшивають непроникними софітами.

Підготовка до підшивки звисів даху і монтажу софітів

Для того щоб оформити звис даху за допомогою софітів, необхідно підготувати елементи кроквяної системи.

У випадку з карнизними звисами виступаючі частини крокв вертикально обрізають, залишаючи довжину всіх балок однаковою. Зовнішні частини крокв з’єднують обв’язувальною дошкою і монтують на неї лобову дошку. Дерев’яна або металева лобова дошка буде прикривати елементи кріплення софітів, і використовуватися для монтажу ринв водостоку.

Підготовка до підшивки звисів даху і монтажу софітів

Найпопулярнішій спосіб підшивки карнизних звисів – горизонтальний монтаж софітів. В цьому разі для кріплення елементів використовують ряди брусів, які закріплюють на кроквах і на стіні. Брус на стіні розташовують на 10 мм вище бруса на кроквах. Це допомагає забезпечити стік вологи зі звису даху. Якщо ширина звису даху перевищує 45 см, поперек поздовжніх брусів набивають бруски перпендикулярно стіні і встановлюють на них ще один поздовжній брус посередині. Також прибивають фіксуючу дошку від кута будинку до кута даху.

Читайте також: Сучасна система декоративного софіту Galeco Decor покращить зовнішній вигляд котеджу

У випадку з фронтонними звисами аналогічно обрізають виступаючі частини дощок обрешітки і закріплюють на них дерев’яну чи металеву торцеву дошку. Обшивку тут роблять трохи інакше. На дошки обрешітки і стіну на відстані ширини звису даху набивають бруси для кріплення софітів. Декоративні панелі монтують паралельно дошкам обрешітки.

Покрівельний матеріал на дах укладають із урахуванням довжини звисів даху так, щоб він прикривав торці лобової і торцевої дошки.

Пластикові софіти для підшивки звисів даху

Звиси даху можна підшивати різними матеріалами – дошкою, дерев’яною або деревно-композитною вагонкою, пластиковим або металевим сайдингом, профнастилом, листовим металом і навіть фанерою або ОСП. Зручніше за все використовувати спеціальні софіти для підшивки звисів даху, які можуть бути із пластику або металу. Найбільш популярний і поширений варіант – софіти з ПВХ.

Пластикові софіти для підшивки звисів даху

В інсталяційний комплект пластикових софітів входить все, що потрібно для підшивки звисів даху. Крім звичайних софітних панелей, які представляють собою одинарні, подвійні або потрійні елементи зі з’єднанням «паз-гребінь», це H-і J-профілі з пазами, лобові і кутові планки, а також інші елементи, що забезпечують просте і надійне кріплення. Використання пластикових софітів економить час, гарантує високу якість підшивки звисів даху і дозволяє виконувати монтаж без залучення профільних фахівців.

Читайте також: Розрахунок і установка водостоків для приватних будинків

Великий плюс пластикових софітів – широка палітра кольорів. Облицювання звису даху дуже просто підібрати під колір фасаду, покрівлі або водостоків.

Установка пластикових софітів

Перед монтажем пластикові софіти нарізають на потрібні відрізки. Їхню довжину задають на 6-5 мм менше відстані між планками кріплення. А якщо ширина схилу даху >900 мм, довжину планки зменшують ще сильніше – на 10-12 мм. Це необхідно зробити для компенсації термічного розширення матеріалу.

Установка пластикових софітів

Монтаж елементів здійснюють на дерев’яні бруски, закріплені на кроквах і стіні фасаду. На брусах встановлюють J-профілі, між якими і закріплюють софітні панелі.

Читайте також: Вибираємо водостічну систему: ПВХ або сталь із полімерним покриттям

Для забезпечення вільного руху повітря в підпокрівельному просторі під час підшивки карнизних звисів обов’язково використовують софітні планки з перфорацією. Площа вентиляційних отворів в софіті повинна складати приблизно 1/500 від площі даху. Разом із випускними отворами, які повинні бути змонтовані в верхній частині даху, вони забезпечують гарне провітрювання покрівельної конструкції і надійну роботу покрівельного пирога.

Придбати пластикові софіти для підшивки звисів даху можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.