Міфи і правда про недоліки газобетону. Чи поглинають газоблоки вологу?

Газоблоки Ytong не поглинають вологу внаслідок дощу чи інших опадів, що впливають на будинки у нашому кліматі. Однак як поводить себе газобетон після перебування під водою протягом кількох десятків днів – у ситуації, з якої більшість будівельних матеріалів не дасть собі раду?

Можна не робити припущення, оскільки таку екстремальну перевірку газобетону вже провели у Польщі. Завдяки цьому ми маємо 100 % впевненість в тому, як поводять себе стіни з газоблоків Ytong після тривалої повені.

Водопоглинання газобетону. Випробування в екстремальних умовах

Вода – це небезпечна стихія, про що ми часто забуваємо. Минуло близько 20 років від «повені тисячоліття», яка у 1997 році відвідала Польщу та інші країни Європи. Ця трагедія стала великою перевіркою на міцність для різних будівельних технологій.

Тоді під водою виявилися – на кілька, а іноді на кілька десятків днів – значні частини міст, іноді цілі населені пункти. Коли вода відступила, досить швидко стало зрозуміло, що будинки, збудовані традиційним методом, а також деякі дерев’яні будівлі подекуди залишилося лише знести.

Іншою була ситуація з будинками, виконаними згідно з «білою» будівельною технологією, тобто з силікатної цегли, газобетону та подібних будівельних матеріалів. Велика кількість з них висихала, однак деякі все ж не мали такої здатності.

У будинках, виконаних з газобетону, мешканці переважно досить швидко могли повернутися під власний дах. Однак були також випадки, коли стіновий матеріал з ніздрюватого бетону так сильно поглинав воду, що позбутися вологи було дуже клопіткою справою.

Чому один і той самий будівельний матеріал реагував по-різному? Відповідь проста: не кожний газобетон має відповідні параметри, особливо які стосуються абсорбції, тобто здатності матеріалу поглинати воду.

Перевага газобетону Ytong – низька здатність поглинати воду

З погляду на низьку абсорбцію (низьку здатність поглинати воду) поза конкуренцією є блоки з газобетону Ytong. Додаткова перевага цих газоблоків – здатність швидко висихати, тобто віддавати воду після тимчасового затоплення. Звідки такі властивості газоблоків Ytong? Таємниця якості цього матеріалу лежить саме у його незвичній пористій структурі.

Але на ринку досі існує помилкова теза, що усі газобетони поглинають воду. Щоби побороти міфи і переконати суспільну думку, що блоки з газобетону Ytong вологостійкі, його виробник доручив Головному центру досліджень і розвитку бетонної промисловості Cebet у Польщі провести серію досліджень та аналізів реакції газобетону на найбільш негативні умови. Найважливішим тестом було спостереження за поведінкою газоблоків Ytong, які застосовувалися у будинках, що були залиті водою протягом від кількох до півтора десятка днів.

Аналізували будинки з газобетону, збудовані за системою Ytong у Вроцлаві – місті, яке постраждало від повені у Польщі найбільше. Будівельні об’єкти, що досліджувалися, під час повені залило на висоту не менше 70 см. Дослідження стосувалися швидкості висихання газобетону від надміру накопиченої в ньому вологи, перевірки міцності на стиснення вологого газобетону та збереження після повені пористої структури матеріалу і його первісного мінерального складу.

Газоблоки Ytong швидко висихають

Через два місяці після того, як вода відступила, залиті стіни будинків з газоблоків Ytong (з максимальним насиченням водою ~50-60%) висохли до вологості ~35%.

Приблизно через рік після повені вологість у досліджуваних будинках знизилася до рівня менше 10%.

Розглядали також випадки інтенсивного осушення за допомогою повітродувок гарячого дуття – тоді процес висихання газобетону відбувався швидко і дозволяв зменшити рівень вологості нижче 2%.

Тобто будинки, збудовані з газобетону Ytong, навіть після повільного заливання і тривалого перебування під водою, швидко відновлюють початковий рівень вологості.

Крім того, висока вологість газоблоків Ytong у момент заливання будинків не мала значного впливу на тримкість матеріалу, також не виявлено змін у структурі блоків. Саме структура пор у газобетоні Ytong є важливим елементом, що зупиняє експансію води. Переважна частина пор має кулясту форму, і вони не демонструють капілярні властивості.

Газобетон Ytong – матеріал, стійкий до біологічної корозії

Польська «повінь тисячоліття» піддала важкому випробуванню будинки, збудовані за різними технологіями, і величезна їх частина не склала цей іспит. Газобетон Ytong також прийняв певну кількість води у будинках, які були залиті принаймні протягом кількох днів.

Однак аналіз хімічного складу газобетону, який провів Головний центр досліджень і розвитку бетонної промисловості Cebet у Польщі, довів, що в газоблоках Ytong, які тимчасово прийняли вологу, утворилося лужне середовище, що запобігало розвитку більшості мікроорганізмів.

Тобто відвологлий газобетон Ytong повністю безпечний для нашого здоров’я. Незалежно від того, сухий газобетон чи мокрий, він не створює умов для розвитку бактерій, грибку і плісняви. Це підтвердили дослідження газоблоків Ytong після повені, проведені в Центрі мікології Інституту туберкульозу і легеневих захворювань у Варшаві.

Отже, газобетон Ytong – повністю безпечний і здоровий будівельний матеріал. Він не поглинає воду за нормальних умов, і навіть після великої повені газоблоки Ytong не втрачають свої корисні експлуатаційні властивості, полегшуючи виведення надміру вологи, що нагромадилася у частині блоків.