Легке сухе утеплення: навісні вентильовані фасади з мінеральною ватою

Вентильований фасад – найефективніша система зовнішнього утеплення стін. Вона підходить для нових і старих будинків, цегляних, газобетонних, дерев’яних та інших конструкцій. Такий фасад надає найширші можливості для облицювання і виглядає респектабельно довгі роки.

Принцип утеплення та облицювання стін із використанням навісних фасадів полягає в кріпленні на стінах будинку несучого каркаса з дерева, металу або полівінілхлориду, укладанні між його елементами утеплювача – мінеральної вати – з гідроізоляцією і монтажем фасадного облицювального шару.

Облицювальну конструкцію кріплять до стіни так, щоб між декоративним покриттям і утеплювачем залишався повітряний зазор. Через перепад тиску в зазорі утворюється потік повітря, який забезпечує вентиляцію внутрішніх шарів і видаляє вологу з утеплювача. Вентильований проміжок служить і температурним буфером, який знижує тепловтрати будинку.

Переваги та недоліки навісних фасадів

У цього способу утеплення та облицювання стін є ще одна поширена назва – утеплення легким сухим методом. Це означає, що для облаштування навісного вентильованого фасаду не потрібно застосовувати ні розчин, ні клей. Не вимагає вентильований фасад і суттєвої монтажної підготовки стіни – це простий і доступний спосіб приховати недоліки стін і надати будівлі новий вигляд.

Відсутність мокрих процесів дозволяє утеплювати будинок в будь-який час року, навіть за мінусової температури – до -15 °С. Метод допускає перерви в роботі, і утеплювати стіни можна поступово, наприклад, тільки щовихідного. Проте такий спосіб можливий лише після ретельної оцінки несучої здатності стін. І при цьому монтаж каркаса, утеплювача і облицювання повинні здійснювати кваліфіковані фахівці, а саме облаштування системи не назвеш бюджетним.

Читайте також: Утеплення стін. Основні способи теплоізоляції фасадів

Навісний вентильований фасад передбачає тривалу службу (50 років і більше) без експлуатаційних витрат. Його можна придбати як у вигляді готової системи, укомплектованої усіма компонентами, так і у вигляді окремих складових. 

Акценти облаштування навісних фасадів

  • Несучий каркас може бути виконаний із оцинкованої сталі, алюмінію, деревини або ПВХ. Крок облаштування каркаса вибирають залежно від товщини утеплювача, матеріалу стін і облицювання, а також від інших факторів. Обов’язково встановлюють каркас навколо вікон і дверей. Трапляється, що в гонитві за економією компанії пропонують для навісних фасадів каркас для гіпсокартону. Але такі профілі не можуть витримувати вітрові навантаження і не призначені для експлуатації на вулиці. Це – грубе порушення технології та будівельних норм.

  • Теплоізоляція зазвичай являє собою шар мінеральної вати щільністю 100-150 кг/м3. Для навісних фасадів є широка лінійка плитних утеплювачів, включаючи спеціально створені гідрофобізовані плити з більш щільним зовнішнім шаром. Під час монтажу в дерев’яний каркас утеплювач встановлюють врозпір між стійками, а за умов використання металоконструкцій – наколюють на несучі елементи. Теплоізоляцію кріплять до стіни дюбелями та стежать за тим, щоб не було зазорів між плитами, а також між плитами і каркасом. У нижній частині стіни встановлюють стартову планку, яка утримує утеплювач і захищає його від гризунів. Монтуючи теплоізоляцію, слід контролювати щільність прилягання плит до стін, але не допускати зминання матеріалу, інакше утворюються містки холоду.

Читайте також: Зовнішнє облицювання газобетону: навісні вентильовані фасади

  • Ізоляційна мембрана – обов’язковий елемент системи навісних фасадів. Утеплювач закривають зовні дифузійною вітро- і гідроізоляційною мембраною з високою паропроникністю. Вона дозволяє виводити з мінеральної вати вологу, яка утворюється через різницю температур зовні і всередині будинку, але не дає проникати волозі ззовні. У деяких випадках (на стінах дерев’яних будинків і якщо внутрішнє приміщення відрізняється підвищеною вологістю) потрібне додаткове облаштування пароізоляції з внутрішньої сторони утеплювача. Вона буде захищати мінеральну вату від пари, яка проникає зсередини будинку.

  • Вентиляційний зазор повинен забезпечувати вільну циркуляцію повітря для рівномірного висихання теплоізоляційного шару. Він потрібен для правильної роботи дифузійної мембрани. Мінімальна товщина зазору – близько 20 мм. Його створюють завдяки елементам несучого каркаса.
  • Облицювання для навісних фасадів представлене ​​широким асортиментом матеріалів. Облицювання утепленої стіни виконують з металевого або вінілового сайдингу, дерев’яної вагонки, алюмінієвих композитних панелей, керамограніту, фіброцементних плит і т. ін. 

Читайте також: Фіброцементний сайдинг – унікальне рішення для сухого облицювання фасадів

Придбати мінеральну вату, ізоляційні мембрани та оздоблювальні матеріали для навісних фасадів можна у Львові, вул. Городоцька, 300 («Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17. Контактний телефон: (067) 218-08-22.