Екструдований пінопласт: сучасний матеріал для внутрішнього та зовнішнього утеплення

Пінопласт, або пінополістирол – унікальний полімерний матеріал, який відрізняється високою жорсткістю і міцністю, а також низьким водопоглинанням і паропроникністю. Завдяки тому, що пінопласт на 98 % складається з повітря, він має невелику вагу і чудову теплоізоляцію. Традиційно пінополістирол – один із кращих утеплювачів, вживаних у приватному будівництві нарівні з мінеральною ватою.

Звичайний пінопласт, або експандований пінополістирол, отримують шляхом спінювання полістиролу. Це плити різної щільності, у більшості випадків білого кольору, з розміром сторін 50-100 см і товщиною 2-10 см. Коефіцієнт теплопровідності пінопласту складає 0,033-0,040 Вт/м×°С. Маркується звичайний пінопласт латинськими буквами EPS, а також кириличними ПСБ і ППС.

Пінополістирол відноситься до групи горючих матеріалів, проте понизити пожежонебезпечність утеплювачів допомагають спеціальні добавки – антипірени. Вони надають пінопласту здатність до самозатухання (такий матеріал маркується ПСБ-С). Цей утеплювач можна клеїти до будь-якої основи, проте його слід захищати від атмосферних дій і ультрафіолетового випромінювання фінішним облицюванням.

На жаль, при постійному контакті з водою (наприклад, в ґрунті) звичайний пінопласт набухає, втрачає міцність і теплоізоляційні якості.

Читайте також: Утеплення мінеральною ватою. Вибір і покупка утеплювача

Чим відрізняється екструдований пінопласт

Сучасний екструдований пінопласт отримують з тих же гранул полістиролу, але за умов більш високої температури та тиску з витискуванням з екструдера. Матеріал має рівномірну структуру із закритими порами (діаметром 0,1-0,2 мм), що забезпечує йому повну водонепроникність і здатність зберігати свої якості у вологому середовищі.

Маркується екструдований пінополістирол латинськими буквами XPS або кириличними ЕППС. Коефіцієнт його теплопровідності складає від 0,027 до 0,033 Вт/м×°С, а це означає, що екструдований пінополістирол є кращим утеплювачем, ніж звичайний пінопласт. Його виготовляють у плитах, із величиною сторін 50-200 см та товщиною від 2 до 10 см, блакитного, помаранчевого, зеленого та іншого кольору.

Порівняно із звичайним пінопластом екструдований пінополістирол має більш високу стійкість до деформації стискування і підходить для утеплення поверхонь, які піддаються навантаженню. Цей матеріал довговічніший, витримує різкі і регулярні перепади температури, витримує довгий контакт з водою (завдяки чому його можна застосовувати в конструкціях, що стикуються з вологою, наприклад в ґрунті), краще ізолює ударний шум і відрізняється більш високою щільністю.

Читайте також: Утеплення стін. Основні способи теплоізоляції фасадів

Переваги екструдованого пінопласту

Важлива відмінність екструдованого пінопласту від звичайного полягає в тому, що досить складна технологія його виробництва не дає можливості його підробляти і робити кустарним способом. Тоді як у випадку із звичайним пінопластом ПСБ на ринку можна зустріти набагато більш неякісних виробів, зроблених просто «в гаражі».

Наприклад, панелі вітчизняного екструдованого пінопласту житомирського виробництва Alfaplex XPS розміром 1200×550 мм доступні товщиною від 2 см до 5 см. Пінополістирол XPS товщиною 2 см пропонується без фасок, а плити товщиною 3 см, 4 см і 5 см з чотирьох сторін мають чверть для перекриття містків холоду.

Читайте також: Утеплення підлоги в приватному будинку. Як теплоізолювати перекриття

Як використовують екструдований пінопласт

Міцність, щільність, жорсткість, висока довговічність і стійкість екструдованого пінополістиролу до дії вологи дає змогу використовувати цей утеплювач в складних місцях:

  • при утепленні фундаментів і цоколів;
  • при утепленні підвалів і гаражів;
  • при утепленні підлог на ґрунті;
  • при утепленні перекриттів над підвалом;
  • при облаштуванні «теплих підлог»;
  • при утепленні дахів і перекриттів холодного горища;
  • при утепленні і доутепленні фасадів «мокрим методом».

Треба зазначити, що низька адгезія клейових сумішей до екструдованого пінопласту XPS і дуже гладка поверхня плит ускладнюють монтаж цього матеріалу на вертикальних площах. Проте у випадку з пінополістиролом Alfaplex XPS хороше зчеплення розчинів з основою дає вафельна форма основи плит.

Стяжка під теплу підлогу з використанням екструдованого пінопласту

Один із найпоширеніших способів використання екструдованого пінополістиролу – у складі електричних і водяних систем «тепла підлога», які все частіше вибирають для ефективного опалювання котеджів.

Під час монтажу теплої підлоги кращим вибором є термоізолюючий настил з екструдованого пінополістиролу, який виключає обігрів плити перекриття під підлогою і забезпечує ефективніше опалювання приміщень.

Укладання листів екструдованого пінополістиролу проводять на рівну чорнову стяжку. Для того щоб повністю гідроізолювати підлогу, плити екструдованого пінопласту накривають гідроізоляційною плівкою. Зверху на плити, відповідно до інструкцій виробника, монтують вибрану систему теплої підлоги і заливають чистову стяжку. Для цього зручно використовувати суху суміш, наприклад Ферозіт 425.

Після виконання чистової стяжки укладають вибране підлогове покриття, наприклад керамічну плитку з гарною теплопровідністю. Для цього також зручно застосовувати відповідну суху суміш, наприклад Ферозіт 100 або Ферозіт Супер.

Придбати екструдований пінопласт XPS вітчизняного виробництва можна у Львові, вул. Городоцька, 300 (територія «Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.