Догляд за водостоками: як очищати системи зі сталі і ПВХ

Догляд за водостоками зі сталі і ПВХ

Сучасні водостоки з полівінілхлориду або сталі з полімерним покриттям мають великий перелік переваг, які забезпечують трубам і ринвам можливість експлуатації протягом десятків років. Але все ж як пластикові, так і сталеві водостоки потребують регулярного обслуговування. Тільки так вдасться зберегти їх в експлуатації максимально довго.

Свідченням проблем у роботі водостічної системи зазвичай є переливи і механічні руйнування ринв і труб. Елементи починають протікати, обростати брудом, а взимку – льодом, деформуватися і провисати.

Причини подібних ситуацій можуть бути різними. Наприклад, водостік може не впоратися з екстремальними навантаженнями через неправильні розрахунки при виборі перетину елементів. Інша поширена проблема – помилки монтажу. Встановлювати кронштейни і фітинги водостічної системи потрібно в чіткій відповідності з інструкціями виробника. Дуже важливо дотримуватися всіх рекомендованих кутів нахилу і монтажних відстаней. Не менш важливо правильно встановлювати елементи, що оберігають від температурного розширення водостоків.

Монтаж кронштейнів для ринв

Іноді трапляються і форс-мажорні ситуації, коли правильно розрахований і якісно встановлений водостік виходить із ладу через механічне пошкодження покриття. Таке може бути як при необережних роботах на даху, коли невдало закріплене обладнання ламає або дряпає ринву чи трубу, так і в результаті впливу природних факторів, наприклад через сильний град.

Читайте також: Вибираємо водостічну систему: ПВХ або сталь із полімерним покриттям

Природне засмічення водостоків

Пошкоджений елемент водостоку потребує якнайшвидшої заміни, яка зазвичай призводить до відновлення необхідної функціональності. Але все ж складності можуть виникати не тільки через випадкові поломки або неправильний розрахунок і установку деталей водостоків. Ще одна, не менш поширена і актуальна проблема – природне засмічення.

Засмічення водостоків

Ринва або труба може забитися опалим листям, і вода почне вихлюпуватися на фасад і вимощення, руйнуючи і підмиваючи фундамент будинку. В результаті навантаження на окремі ділянки труб або ринв зросте, що призведе до ослаблення і подальшого обриву з’єднань. До того ж наслідком довгого скупчення листя і бруду в водостоках зазвичай є поява цвілі, грибків, наростів моху, а взимку – льоду, що теж негативно впливає на збереження і довговічність системи. Тому будь-який водостік потребує регулярного очищення і догляду.

Читайте також: Розрахунок і установка водостоків для приватних будинків

Як часто потрібно чистити водостік

Огляд і очищення труб і ринв водостічної системи потрібно виконувати принаймні два рази на рік.

  • Зазвичай це роблять на початку весни, коли закінчується танення снігу. У цей період навіть простий візуальний огляд водостоку може допомогти виявити поломки, нанесені надлишковим впливом снігу або льоду. Захистити водостоки від льоду взимку допоможе установка на даху снігоутримувачів та системи антиобледеніння, а також правильна теплоізоляція даху (або горищного перекриття). За необхідності сніг із даху потрібно скидати лопатами або спеціальними пристосуваннями.

Як уберегти водостоки від засмічення

  • Наступного разу водостоки оглядають і очищають в кінці осені, коли труби забиваються опалим листям. Особливу увагу потрібно приділити у випадках, якщо над дахом будинку нависають гілки великих дерев. Для запобігання засмічення водостічної системи навіть рекомендується обрізати гілки на відстані не менше 1 м від крайок даху.

Читайте також: Утеплення даху. Технологія теплоізоляції мінеральною ватою

Етапи очищення водостічної системи

У більшості випадків для прочищення водостоку буде достатньо набору простих механічних пристроїв. Крім високої стійкої драбини знадобиться щітка і губка з миючим засобом, набір мішків для сміття та водопровідний шланг із розбризкувачем.

  • Перш за все, оглядають ринви водостічної системи і видаляють з них залишки хвої, опалого листя та моху.
  • Для вимивання забруднень, які особливо в’їлися, краще використовувати щітки з пластиковою щетиною, яка не зашкодить захисне покриття деталей.
  • У деяких випадках доведеться прочистити, промити і видалити грязьові пробки з водостічних труб.
  • Під час очищення водостоків варто перевірити надійність кріплення елементів. За необхідності з’єднання підтягують і змінюють ущільнювачі.

Читайте також: Водостічна система Galeco. Огляд сталевих та пластикових типів

Як уберегти водостоки від засмічення

Для того щоб зменшити кількість можливих проблем, пов’язаних із використанням водостоків, рекомендується захистити їх спеціальними пристосуваннями. Для цього встановлюють сітки для ринв і решітки для лійок водостічних труб. Вони не дають бруду потрапити всередину і максимально спрощують сезонне очищення елементів.

Решітка для воронки водостічної труби

Проте подібні пристосування діють тільки на велике сміття, а пісок і дрібні шматки листя і гілок будуть потрапляти все одно. Тому водостоки доведеться оглядати принаймні раз на рік.

Придбати пластикові та металеві водостоки можна у Львові, вул. Городоцька, 300 та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17.