Будинок із керамоблоків: вибір розчину і порядок зведення стін

Розчин для укладання керамоблоків

Незважаючи на те що технологія виробництва керамоблоків нагадує методику виготовлення керамічної цегли, порядок зведення стін із поризованих керамічних блоків відрізняється від будівництва традиційних цегляних котеджів.

Головна перевага керамоблоків – високі теплоізоляційні якості, що дозволяють зводити сучасні енергоефективні котеджі з одношаровими стінами. Проте довговічність котеджу і збереження його теплоізоляційних характеристик можуть бути гарантовані лише за умов точного дотримання технології укладання поризованих керамічних блоків.

Особливості укладання керамоблоків

З поризованих керамічних блоків зводять зовнішні і внутрішні несучі стіни та перегородки. Зазвичай керамоблок має висоту 238 мм, що співпадає з висотою трьох рядів цегли з урахуванням стандартних швів. Геометрія керамоблоків точна, і вони гарно прилягають один до одного, а міцне зчеплення в стіні забезпечує пазогребнева система.

Одношарову зовнішню стіну з поризованих керамічних блоків кладуть у 3-4 рази швидше цегляної. Так, коробку котеджу з керамоблоків можна звести за 1,5-2 місяці, а повністю побудувати будинок, включаючи покрівлю, можна за один будівельний сезон.

Особливості укладання керамоблоків

Вага найбільших керамоблоків – 20-25 кг, що дає можливість людині укладати керамоблок самостійно. Стіни з поризованих керамічних блоків десь вдвічі легше цегельних. Це знижує навантаження на фундамент і, відповідно, зменшує його вартість.

Розчин для укладання керамоблоків

Теплоізоляційні переваги керамоблоків можуть бути нівельовані неправильним вибором розчину для укладання стін. Поризовані керамічні блоки можна укладати на простий цементно-піщаний та цементно-вапняний розчин, на легкий теплозберігаючий склад і на спеціальні клеї.

Читайте також: Будинок із керамічних блоків: як вибрати матеріал для будівництва

Внутрішні стіни і перегородки часто зводять, використовуючи цементний розчин із заповнювачем (зерна заповнювача повинні бути не більшими ніж 3 мм). А ось для одношарових зовнішніх стін, де важлива відсутність містків холоду, краще підходять спеціальні теплозберігаючі склади. У таких теплих розчинах теж є цемент, який виконує функцію з’єднувальної речовини. А ось заповнювачем тут виступає керамзитовий пісок або перліт, які мають теплоізоляційні якості.

Укладання перегородок

Теплопровідність теплого розчину менше, ніж у звичайної цементно-піщаної або цементно-вапняної суміші і трохи більше, ніж у поризованих керамічних блоків. Але отримана стіна буде термічно однорідною та більш довговічною. Якщо зекономити і взяти звичайну цементну суміш, це призведе до погіршення опору теплопередачі стіни на 15-17 %. Проте якщо планується утеплення стіни з керамоблоків, підійде і класичний цементний розчин: утеплювач нівелює недоліки цементної суміші.

Читайте також: У продажу з’явились вироблені на Закарпатті сертифіковані керамічні блоки

Слід також знати, що є спеціальні шліфовані керамоблоки, які мають максимально точну геометрію. Для них використовують відповідні клеї для керамоблоків. Наносять клей дуже тонким шаром (3-4 мм), і він не буде корегувати відхилення у розмірах виробів. Такий спосіб укладання керамоблоків набув популярності лише останні роки, але він дозволяє досягти найвищої енергоефективності отриманої стіни.

Приготування розчину для укладання керамоблоків

Розчин для поризованих керамічних блоків готують вручну або в бетономішалці на невеликих обертах. При використанні готових сухих сумішей потрібно лише додати воду і ретельно перемішати склад. Якщо суху суміш готують на будмайданчику з окремих компонентів, то перш за все складові суміші перемішують у сухому стані, і лише потім роблять це із додаванням води.

Приготування розчину для укладання керамоблоків

Поризовані керамічні блоки мають щілини, тому дуже важлива консистенція розчину. Він не має бути дуже рідким, бо буде провалюватися в порожнечі, що призведе більш великих витрат матеріалу і знизить теплоефективність стін. Також розчин не має бути дуже густим. Тоді його складно буде рівномірно нанести на поверхню керамоблока без залишання вільних місць. Для зведення будинку знадобиться розчин середньої щільності. Його слід однаково розподіляти по поверхні керамоблоків, не залишаючи порожнеч. Товщина горизонтального шва при використанні сумішей на основі цементу має бути близько 12 мм.

Укладання першого ряду керамоблоків

Спочатку на зведеному фундаменті влаштовують гідроізоляцію. Для цього застосовують руберойд чи інші рулонні матеріали на бітумній основі. Потім, при укладанні блоків на цементний розчин, потрібно вирівняти фундаментну стіну. Відхилення від горизонтальної площини в першому ряду неприпустимі, і виправити таку кладку за рахунок наступних рядів буде неможливо.

Порядок нанесення суміші

Перед тим як укладати елементи, поверхню керамоблоків треба обов’язково змочувати. Інакше вони будуть поглинати вологу з розчину. Якщо на вулиці прохолодно і похмуро, палету буде достатньо полити зі шланга. А от у спеку кожен елемент змочують окремо, наприклад, у неглибокому піддоні. У воду слід занурювати і верхню, і нижню сторони керамоблоків.

На зведеному фундаменті влаштовують гідроізоляцію

Через те що керамоблоки мають пазогребневу систему, по вертикалі їх не потрібно скріпляти розчином. Проте на бічні сторони прирізаних керамоблоків суміш все ж наносять. Також розчин використовують, коли необхідно з’єднати гладкі лицьові боки керамоблоків (в місцях зчеплення стін і перегородок, у кутах будівель і т. ін.).

Особливості зведення стін із керамоблоків

Стіну починають зводити з кутів. Коли вони виведені 2-3 ряди кута, між ними натягують будівельний шнур і виконують кладку ряду. Після укладання керамоблоку за необхідності його вирівнюють легким постукуванням гумового молотка. Інколи рекомендують між рядами керамоблоків класти дрібну сітку: так розчин не буде потрапляти в матеріал.

Читайте також: Керамічні блоки – плюси та мінуси будівництва

Для більш зручного з’єднання стін, внутрішні і зовнішні стіни зводять одночасно. Перший ряд керамоблоків внутрішньої стіни з’єднують з зовнішньою розчином. Наступний керамоблок заводять у стіну на глибину 10-15 см. Для цього поризовані керамічні блоки зовнішньої стіни відповідно підрізають. Стик їхнього з’єднання утеплюють, оскільки там може виникнути місток холоду.

Керамоблоки можна різати

Перегородки зводять після зовнішніх стін. Але для цього в горизонтальні шви несучої стіни монтують спеціальні оцинковані сталеві анкери. Інші кінці плоских сталевих анкерів закладають в шви між рядами керамоблоків у перегородках.

Якщо це необхідно керамоблоки можна різати спеціальною механічною пилою або електропилою з подвійним рядом зубів (пилою-алігатором). Отримані елементи можна використовувати тільки у середній частині стін, подалі від кутів.

Придбати енергоефективні керамічні блоки можна на торгівельних майданчиках у Львові, Городоцька, 300 («Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, Львівська, 17.