Будівництво з газобетону: приготування розчину та укладання газоблоків

Для зведення зовнішніх стін із газобетону для будівель висотою 2-3 поверхи оптимально використовувати газоблоки товщиною 365 мм. З їхньою допомогою можна збудувати одношарові стіни, котрі відповідають національним вимогам до опору теплопередачі.

Котеджі з газобетону зводять на фундаментах різного типу. Це можуть бути, в тому числі, стрічкові фундаменти з окремих фундаментних блоків, а також конструкції з буронабивних паль із залізобетонним ростверком. Будівля з газобетону важить менше, ніж будинок із цегли та інших кам’яних матеріалів, включаючи керамоблоки. Отже, під газобетон потрібно не такий масивний, а значить, більш дешевий, ніж в інших випадках, фундамент.

Тонкошарова кладка газобетону

Кладку з газобетону не роблять із використанням традиційного цементно-піщаного розчину, через те що це значно збільшує товщину шва кладки і зрештою призводить до збільшення тепловтрат через стіни.

Газоблоки кладуть тільки на спеціальну тонкошарову клейову суміш, куди входить цементно-піщана суміш із модифікованими добавками. Причому таким розчином фіксують і горизонтальне, і вертикальне з’єднання газоблоків.

З тонкошаровим розчином товщина шва між газоблоками буде десь 1-3 мм, тоді як з традиційною цементно-піщаною сумішшю товщина шва складатиме 10-15 мм.

Читайте також: Переваги газобетону в порівнянні з пінобетоном

Шов в будь-якому разі є містком холоду в пристрої стіни, і чим він тонше, тим менше втрат тепла через стіни. Важливо розуміти, що можливість укладання газоблоків на тонкий шар розчину (до 3 мм) забезпечується, насамперед, відмінною геометрією самого матеріалу.

Приготування розчину для укладання газоблоків

Для приготування тонкошарового клейового розчину, перш за все, наливають воду у відро, і лише потім насипають клейову суміш. Якщо зробити навпаки, то в готовому розчині утворюються грудки. Після з’єднання компонентів масу розмішують за допомогою дриля з насадкою або будівельного міксера.

Варто зауважити, що витрата клею при кладці газоблоків порівняно невелика, а життєздатність готової суміші – 2-3 години. Тому тонкошаровий розчин для кладки газоблоків зазвичай готують у пластиковому відрі невеликого обсягу (10-20 л).

Читайте також: Розчини для тонкошарової кладки газоблоків Ytong. Зимова та звичайна модифікації

Перемішувати клейову суміш будівельним міксером потрібно акуратно, бо може пошкодитися відро і розплескатися клей. А ось при використанні дриля зі спеціальною насадкою ризик здійснення помилок мінімальний.

Укладання першого ряду газоблоків

Слід знати, що газоблоки нижнього ряду встановлюють на відсічну гідроізоляцію. Для цього використовують рулонну бітумну або бітумно-полімерну гідроізоляцію. Газоблоки першого ряду обов’язково фіксують за допомогою традиційного цементно-піщаного розчину товщиною від 20 мм. Це необхідно зробити, щоб компенсувати нерівності поверхні фундаменту.

Перший ряд газоблоків укладають дуже ретельно, намагаючись надати конструкції ідеальну геометрію. Від цього залежить рівність стін всієї споруди. Для того щоб перевірити точність кладки по вертикалі і горизонталі, застосовують будівельний рівень.

Нанесення розчину і кладка інших рядів

Для того щоб отримати шов потрібної товщини, тонкошаровий розчин слід наносити за допомогою спеціальних інструментів для газобетону. Найкраще підходять зубчасті кельми, які роблять під конкретну ширину газоблоків. Це дає можливість наносити клейову суміш по всій поверхні газоблоку, і надлишки не будуть випливати за краї.

Для будівництва найчастіше застосовують кельми шириною від 240 до 365 мм. Інструмент може мати різну форму зубів (прямокутну, трикутну, напівкруглу), однак їхня висота не повинна бути більше 4 мм.

Читайте також: 11 інструментів для роботи з газобетоном

Наносити клейову суміш зубчастим шпателем не рекомендується (така помилка нерідко зустрічається у некваліфікованих мулярів). Справа в тому, що висота зубів шпателя – від 6 до 10 мм, і він формує більш товстий шов. Використання зубчастого шпателя, швидше за все, призведе до зниження міцності і теплозахисних властивостей газобетонної кладки з перевитратою клею в 2-2,5 рази. Це не тільки збільшить ціну на будівництво, а й значно погіршить характеристики самої споруди.

Порядок укладання газоблоків

Для розподілу навантаження газоблоки укладають з перев’язкою від 115 мм. У разі неправильної перев’язки газоблоків збільшується ризик появи тріщин у стінах.

При кладці можлива поява мінімальних перепадів по висоті між газоблоками. До цього можуть призвести і похибки при укладанні з боку мулярів, і відхилення в геометрії самих газоблоків. Нерівності усувають за допомогою рубанка або шліфувальної дошки. Рубанком усувають перепади більше 2 мм, а шліфувальною дошкою – менші за розміром.

Читайте також: Як вибирати газобетонні блоки

Іноді для цих цілей використовують електрорубанок, проте площа його поверхні менше, ніж у ручного рубанка, і він не так зручний. Ручного рубанка і шліфувальної дошки вистачає на обробку близько 30 м3 блоків.

Етапи укладання блоків. Майстер-клас

1. Щоб приготувати клейовий розчин, суху суміш засипають у воду і розмішують її до однорідної маси. Для цього використовують дриль зі спеціальною насадкою або будівельний міксер.

2. Укладання першого ряду проводять поверх відсічної гідроізоляції на звичайний цементно-піщаний розчин товщиною від 20 мм.

3. Починаючи з самого високого кута, по нівеліру встановлюють кутові газоблоки. Горизонтальне і вертикальне положення газоблоків контролюють за допомогою бульбашкового рівня. Щоб вирівняти блок, його постукують киянкою з гумовим наконечником. Укладання інших блоків орієнтують на будівельний шнур.

4. Перепади по висоті між газоблоками усувають. Нерівності понад 2 мм прибирають ручним рубанком, менші перепади – шліфувальної дошкою.

5. До укладання другого ряду газоблоків приступають через 1-2 години, коли схопиться цементно-піщаний розчин першого ряду. Укладання проводять на тонкошарову клейову суміш, яку наносять за допомогою зубчастої кельми з висотою зубів до 4 мм. Так вдається отримати шов товщиною 1-3 мм. Укладання також ведуть від кутів споруди.

6. За необхідності розрізати газобетон використовують ручну ножівку з куточком і навскісником. Ці інструменти дають можливість отримати рівний і точний різ. Також можливе застосування автоматизованих інструментів – електричної пилки-алігатора (подвійної ножівки) або сабельної пилки.

 Читайте також: Обробка газоблоків: як пиляти, свердлити і штробити газобетон

Придбати газобетон та інструменти для роботи з газоблоками можна у Львові, вул. Городоцька, 300 («Метро Кеш енд Керрі») та у м. Дубляни, вул. Львівська, 17. Тел.: (067) 208-08-03.